Nargile tütünü üretimi 10 yılda 151 kat arttı

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Danışma Kurulu üyesi Osman Elbek, resmi rakamlara göre son 10 yılda nargilelik tütün üretiminin 151 kat arttığını söyledi.15-03-2019 14:00

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Danışma Kurulu üyesi Osman Elbek, resmi rakamlara göre son 10 yılda nargilelik tütün üretiminin 151 kat arttığını söyledi.

Yılda 6 bin ton tütüne işaret eden Doç. Dr. Osman Elbek, gerçek artışın çok daha yüksek oranlarda olduğunu belirterek, “Nargilede patlama yaşanıyor” dedi.

Elbek, “Yani bu 151 kat artış, kayıt içinde olan küçük bir bölüme karşılık geliyor. Her bir tarafta açılan nargile kafeler gerçek artışın çok daha büyük olduğunu gösteriyor zaten” diyor. Sigaranın zararlarının iyice ortaya çıkması ve belirgin bir bırakma eğilimi oluşmasını takiben hızlı bir şekilde nargile ve nargile ürünlerinin pazarlanmaya başladığına dikkat çeken Doç. Dr. Elbek, “Hemen hemen tüm şehirlerimizde nargile kafeler açıldı ve özellikle gençlerimiz buraların hedefi oldu. Aromalı ve meyveli şekilde pazarlanan bu ürünlerin zararsız ya da sigaradan daha az zararlı olduğu imajı yaratılıyor. Ancak bilimsel araştırmalar durumun hiç de böyle olmadığını gösteriyor” dedi.