Myanmar'daki darbe karşıtı protestolarda ölenlerin sayısı 726'ya yükseldi

Darbe karşıtı protestolarda bir günde 12 kişi daha yaşamını yitirirken, 697 kişi hakkında ise gözaltı kararı olduğu bildirildi.16-04-2021 07:58

Myanmar'da darbe karşıtı protestolara güvenlik güçlerinin silahlı müdahalesi sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 726'ya yükseldi.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşunun yayımladığı günlük raporda, son 24 saatte 12 can kaybının daha doğrulandığı bildirildi. Toplam can kaybı 726 olarak güncellenirken, 3 bin 151 kişinin gözaltında tutulduğu kaydedildi.

Raporda, darbe karşıtı 813 kişi hakkında gözaltı kararının bulunduğu belirtildi.

Şimdiye kadar yaşamını yitirenlerin 50'sinin çocuk olduğu ifade edildi.

GEÇİCİ HÜKÜMETİN KABİNESİ BUGÜN AÇIKLANABİLİR

Öte yandan, Myanmar'da darbe karşıtı seçilmiş milletvekilleri tarafından sivil hükümeti geri getirmek için kurulan Ulusal Meclisi Temsil Komitesi'nin (CRPH), bir süredir kurmayı planladığı geçici sivil hükümetin kabinesini bugün ilan edeceği bildirildi.

Myanmar Now sitesine konuşan bir CRPH üyesi, 31 Mart'ta ilan edilen Federal Demokrasi Anlaşması uyarınca geçici hükümetin kabinesini belirlediklerini ve kabinenin, halkın oylarıyla seçilmiş isimlerden oluşacağını kaydetti.

MYANMAR'DA ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti.

Myanmarlılar, 6 Şubat'ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamıştı. Ülkede darbe karşıtı geniş katılımlı gösteriler sürerken gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına da devam ediliyor.