Musul saldırganı IŞİD’li Konya’ya 'şeyh' olmuş!

Emniyet ifadelerinde ortaya çıkan bilgilere göre IŞİD’in Musul saldırısında yer alan bir kişinin daha sonra Konya’da ‘şeyh’ yapıldığı öğrenildi.06-04-2018 09:55

Foto: Arşiv

2015'te ‘Ankara Katliamından hemen sonra başlayan’ operasyonlar kapsamında Konya’da yakalanan H.A., örgüt üyesi değil ‘mağdur’ olarak ifade verdi. O dönem, Niğde’de bir lise öğrencisi olan H.A.’nın anlatımları çarpıcı detayları ortaya koydu: “13.02.2015 tarihinde Konya İl Emniyet Müdürlüğü’nde vermiş olduğum mağdur ifade tutanağında anlattıklarıma ek ifade vermek istiyorum. Konya’da vermiş olduğum ifademde kendimde değildim. Yediklerimiz ve içtiklerimizde bir şey olup olmadığını tam olarak bilemiyorum, fakat dediğim gibi kendimi iyi hissetmiyordum. Bize ne derseler yapma isteği oluşuyordu.”

İNTERNET SAYESİNDE IŞİD’LE TANIŞTI

H.A., ek ifadesinde özetle şunları aktardı: “Niğde ili Mimar Sinan Meslek ve Teknik Lise 10. Sınıf öğrencisiyim. İnternet seviyorum, evde merak ettiğim konuları yazarak bilgi sahibi olmaktayım. Bu tarihten yaklaşık 2-3 ay önce Facebook siteme IŞİD yazdım. Ebu Hamza isimli bir şahısla siteme ekleyerek görüşmeye başladım. IŞİD’le ilgili bildiklerini anlattı. Görüşmemiz yaklaşık 1,5 ay kadar sürdü.”

‘TÜRKİYE SINIRI KAPATIRSA, CİHAD’I BURADAN BAŞLATACAĞIZ’

H.A. ifade ekinde şöyle devam etti: “Ebu Hamza, daha detaylı bilgi almak istiyorsan Niğde ili Bor İlçesinde çalışan M.S. isimli şahısla görüşebileceğimi önerdi. M.S. bana söylendiği kadarı ile Bor ilçesinde Konyalı Hacı Usta isimli Lokantada çalışır. Bor ilçesine gittim. M. S. ile çalışmış olduğu yerde yüz yüze görüştük. Bana ‘Konya iline gitmene gerek yok burada yaklaşık 100-150 kişi varız. Türkiye sınırı kapatırsa Cihad’ı buradan başlatacağız’ dedi, dini konularda telkinlerde bulundu.”

‘KONYA EMİRİ’YİM IŞİD SALDIRISINA KATILDIM’

Birgün’den Erk Acarer’in haberine göre H.A.’nın anlatımları, Konya’da IŞİD’in roketatarlarla gezebilecek kadar rahat olduğunu gösterdi. Eğer ifadeye yansıyanlar doğru ise bir IŞİD’cinin Musul baskınına katıldıktan sonra uzun süre Konya Emiri olarak faaliyetlerine devam edebilmesi de çok dikkat çekici.

İşte o ifadeler:

“Ebu Hamza isimli şahıs beni Alaaddin Tepesi karşısında karşıladı. İsmini bilmediğim bir otele gittik. Beni bıraktı ama bir süre sonra dönüp güvenli olmadığını söyledi, Nasip Çay Evi’ne götürdü. Çay içtikten sonra açık bir oto parkta lakabının ‘Saddam’ gerçek isminin ‘Hüseyin’ olduğunu öğrendiğim şahısın kullandığı arabaya bindik, açık adresini bilmediğim Ebu Hamza’nın evine gittik. ‘Saddam’ lakaplı şahıs gitti ama aynı gün, 2 kalaşnikof, 1 adet roketatar, 2 roketar mermisi, 4 tabanca, 15-20 adet el bombası ve bol mermiyle geri döndü. Ertesi gün Facebook’tan tanıştığım, benim gibi mağdur olan S. C. geldi. Ardından ‘İŞİD’in Konya sorumlusu olduğunu söyleyen’ Muhammet isimli şahıs da geldi, fotoğraflarımızı çekti, bize IŞİD kimliği çıkartacağını söyledi. Muhammet isimli şahıs kendisinin Musul saldırısında bulunduğunu da söylemişti. Bizlere, IŞİD’in yapmış olduğu eylemler ile kafa kesme görüntülerini seyrettirdiler. Evden çıktık, önce yine Nasip Çay Evi’ne sonra bazı mağazalarda alış verişe gittik. Kuran-ı kerim, misvak, bere, zikir matik vb. malzemeler aldık. Biz çarşıda gezerken belimizde tabancalar takılıydı. Suriye’ye gidecektik fakat yoğun kar yağışı ve zemin çamurlu olduğu için iki gün sonraya ertelemiştik. Gece polisler baskın yaparak bizi yakaladılar.”

Dosyada, yakalanan şahıslar ve nerede tutulduklarıyla ilgili bilgi ise bulunmuyor.