Müşteri gibi davranıp operasyon yapan polislerin delilleri geçersiz sayıldı

Polisin bir masaj salonuna müşteri gibi giderek yaptığı operasyon sonrasında açılan davada mahkeme, elde edilen delilleri geçersiz saydı.25-03-2018 10:33

Ankara’da polisin bir masaj salonuna müşteri gibi giderek yaptığı operasyon sonrasında açılan davada mahkeme, “gizli soruşturmacı için savcıdan izin alınmadığı” gerekçesiyle elde edilen delilleri geçersiz saydı ve beraat kararı verdi. Kararı onayan Yargıtay da “Adli kolluk görevlisi kışkırtıcı ajan gibi hareket edemez” dedi.

Gazete Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın aktardığına göre, 2015’te Ankara’da yaşanan olayda Ankara Emniyeti’ne bir masaj salonu hakkında ihbar yapıldı. Polis, müşteri gibi telefonla masaj salonunu aradı, masaj yaptırmak için randevu aldı. Daha sonra bir polis, "gizli soruşturmacı" olarak masaj salonuna gitti. Polis, masaj salonu sahibine para verdiği sırada kendini tanıttı.

Masaj salonu sahibi ve 3 kadın "fuhuş" yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, daha sonra masaj salonu sahibi hakkında “fuhuşa teşvik, fuhuş için aracılık ve yer temin etmek” suçlamalarıyla 2 yıldan 4 yıla kadar hapis ve 3 bin güne kadar adli para cezası istemiyle dava açtı.

Ankara 22. Asliye Ceza Mahkemesi ise yargılama sonunda sanığın beraatine karar verdi. Kararda, "gizli soruşturmacı" görevlendirmesinin savcı talimatı alınmadan yapıldığı, bu şekilde elde edilen delillerin hukuka aykırı olduğu belirtildi. Başsavcılık, bu kararı temyiz etti.

'KIŞKIRTICI AJAN GİBİ HAREKET EDEMEZ'

Yargıtay 19. Ceza Dairesi, temyiz itirazını esastan reddederek yerel mahkemenin beraat kararını onadı. Polisin arama ve el koyma işlemlerinin Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine aykırı olduğuna dikkat çekilen kararda, şu tespitlere yer verildi: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında belirtildiği üzere, gizli soruşturma yapan adli kolluk görevlisi hiçbir zaman kışkırtıcı ajan gibi hareket edemez, önceden failde bulunmayan suç kastı oluşturarak, faili suç işlemeye azmettiremez. Cumhuriyet savcısının herhangi bir yazılı ya da sözlü görevlendirmesi bulunmaksızın sanığa ait masaj salonuna kolluk görevlisinin müşteri olarak gönderilip sanığın gösterdiği içerideki bayanlardan birisi ile fuhuş pazarlığı yapılarak önceden seri numaraları alınan paranın mağdura verilmesinden sonra polis kimliğinin açıklandığı olayda, kolluk görevlileri tarafından yapılan işlemler hukuka aykırı olup elde edilen deliler de hukuka aykırı delil niteliğindedir.”