Muş'ta 15 gün süreyle eylem ve etkinlikler yasaklandı

Muş'ta 15 gün süreyle tüm eylem ve etkinlikler yasaklandı. Yasağa gerekçe olarak ise sosyal medya üzerinden eylem çağrısı yapıldığı iddia edildi.21-08-2019 11:13

Muş’ta 4 Eylül’e kadar toplantı, gösteri, yürüyüş, eylem, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma gibi tüm eylem ve etkinlikler yasaklandı.

Muş Valiliği’nden yapılan açıklamada, 15 gün boyunca toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklandığını duyuruldu.

Yapılan açıklamada, sosyal medya üzerinden eylem çağrısı yapıldığı iddia edilerek, “milli güvenlik, kamu düzeninin sağlanması, temel haklar ve genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının önlenmesi” gerekçesiyle kent genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, protesto, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma gibi tüm etkinliklerin 21 Ağustos - 4 Eylül arasında yasaklandığı açıklandı.

YASAKLAR ARTIYOR

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye eşbaşkanlarının görevden alınmasının ardından Diyarbakır ve Adana’da 15 gün, Mardin’de ise 30 gün süreyle eylem ve etkinlikler yasaklanmıştı.

VAN’DA 3 YILA YAKIN SÜREDİR YASAK DEVAM EDİYOR

Van’da, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) gerekçe gösterilerek 21 Kasım 2016 tarihinde alınan eylem ve etkinlik yasağı1000 günden fazladır devam ediyor.