Musa Anter Gazetecilik Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

25'inci Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin sahipleri belli oldu.19-09-2017 19:08

Bu yıl 25’incisi düzenlenen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin sahipleri açıklandı. Ödüller 21 Eylül’de Taksim Hill Otel’de düzenlenecek ödül töreniyle sahiplerine verilecek.

Gazete Karınca'nın haberine göre, beş ayrı dalda gerçekleşen yarışmada Türkçe haber dalında ödülü "Ev baskınında hırsızlık yapan polis kameraya yakalandı" haberiyle KHK ile kapatılan Dihaber’in muhabiri Deniz Tekin aldı.

Türkçe haber dalında ayrıca Diken muhabiri Rıfat Doğan'ın "Adalar’ın nüfusu beş kat artacak: 2B arazilerine tesis, zemin katlara dubleks izni", BirGün gazetesinden Erk Acarer'in "ÖSO, TSK’ye ait tankı IŞİD’e verdi" ve Evrensel gazetesinden Eylem Nazlıer'in "Anaokulu etkinliğinde korkunç manzara" haberleri de Jüri Özel Ödülü aldı.

Kürtçe haber dalında, Dihaber’den Cihan Ölmez, "Li Şirnexê skandal: Zarokê 14 sali ji girtige hêbi îşkence birine cihê operasyonê!" haberiyle ödülü kazandı.

Kadın haberciliği dalında ise ödülü "Batman sustu, çocuk anlattı: Çocuklar fuhuşa zorlanıyor" haberiyle KHK ile kapatılan Gazete Sujin’den Şilan Özhan ve Şehriban Aslan aldı.

Şengal’deki saldırıda hayatını kaybetmeden önce Nujiyan Erhan tarafından hazırlanan ve daha sonra Jinda Asmen tarafından tamamlanan, "Guleya yekem a Şengalê: Jipênûse Nujiyanê, çiroke Gulê" haberi de kadın haberi kategorisinde Jüri Özel Ödülüne layık görüldü.

Karikatür ödülünün sahibi ise Cumhuriyet davası kapsamında 9 ay tutuklu kalan Cumhuriyet gazetesi çizeri Musa Kart oldu.

Fotoğraf kategorisinde ise ödül, Diyarbakır'da Newroz kutlamaları öncesinde polis tarafından "canlı bomba" iddiasıyla Kemal Kurkut'un vurulduğu ana ilişkin çektiği "Çıplak İnfaz" isimli fotoğrafla Dihaber’den Abdurrahman Gök’ün oldu.

BirGün gazetesinden Alican Altunbaş’ın, "Tepkisizliğe tepki" ile AFP foto muhabiri İlyas Akengin’in "Gözaltı" adlı fotoğrafları da Jüri Özel Ödülüne layık görüldü.