Halk metrelerce sıra beklerken, yandaşa test kıyağı mı?

Koronavirüs salgınına karşı birçok yurttaş teste ulaşamazken, yandaşların Çin'den getirilen hızlı tanı kitlerine sahip olup sorumsuzca harcadığı iddia edildi.27-03-2020 18:59

Türkiye'yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının birçok yurttaşın hayatını kaybetmesine sebep olduğu bugünlerde kamuoyu tarafından getirilen en önemli eleştirilerden bir tanesi yeterli test kitinin olmayışı iken, yandaşların hızlı tanı kitlerine sahip olarak sorumsuzca harcadığı iddia edildi.

Gazzetta9'dan Celal Eren Çelik, Sağlık Bakanlığı'nın eleştiriler sonrasında Çin'den getirdiği 2 milyon adet ''hızlı tanı kiti''nin AKP'ye yakın iş insanlarının elinde adeta oyuncağa döndüğünü iddia etti.

''Hızlı tanı kitleri''nin Çin'den getirilmesinin ardından vatandaşlar kite ulaşamadıklarına ilişkin eleştirileri dile getirmişti. Halk yeterince test yapılmadığını ve salgının bu sebeple hızla yayıldığını ifade ederken, bugün sosyal medyada yayılan bir videoyla, iktidara yakın iş insanlarının kite ulaşmakta hiç de zorluk çekmediği iddia edildi.

'BİRİ ETHEM SANCAK'IN YEĞENİ, DİĞERİ ÇİLLER'İN ESKİ KORUMASI' İDDİASI

Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen iş insanı Ethem Sancak'ın yeğeni olduğu iddia edilen Murat Sancak'ın çok miktarda hızlı tanı kitini denediği bir video ortaya çıktı. Videolarda Murat Sancak'ın yanındaki kişinin ise Tansu Çiller'in eski koruması olduğu iddia ediliyor.

Bu video akıllara "Bu tanı kitleri her isteyene bireysel olarak satılıyor mu?" sorusunun yanı sıra Murat Sancak'ın ilaç ve medikal alanında faaliyet gösteren şirketleri olması nedeniyle Çin'den ithal edilen tanı kitlerinin ithalatında bir pay sahibi olup olmadığı sorularını getirdi.

MURAT SANCAK'TAN AÇIKLAMA

Görüntülerin sosyal medyada büyük yankı uyandırmasının ardından Twitter'da açıklama yapan Sancak, görüntülerdeki kişinin kendisi olduğunu kabul ederek, "Sosyal medyada dolaşan bir videoda denediğimiz görülen ürün CCA Sağlık Hizmetleri’nden ücreti mukabili şirketimize temin edilmiştir. Aile ortamında deneme amaçlı yapılan testin videosu hiçbir amaç güdülmeden tamamen bilgim dışında paylaşılmıştır" dedi. Sancak'ın açıklamaya ek olarak paylaştığı faturada, 125 adet test alındığı ve 12 bin 125 TL ödendiği görülüyor.

NE OLMUŞTU?

Murat Sancak'a ait MAXICELLS A.Ş şirketi kandan üretilen ilaç ihalesini almış ve sorumluluğunu yerine getirmemişti. Yine Murat Sancak'a ait aynı şirket yasağa rağmen son kullanma tarihinin dolmasına 3 ay kala ilaç ithal etme skandalı ile gündeme gelmişti.