Munzur Gözeleri için yapılan insan zincirine soruşturma

Munzur Gözeleri'nde doğa talanına karşı dur demek için koronavirüs tedbirlerine uygun yapılan insan zincirine, "salgın tedbirlerine uyulmadığı" gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.13-10-2020 13:56

Munzur Gözeleri'nde yapılmak istenen rekreasyon çalışmalarına karşı Ağustos ayında doğa talanına dur demek için insan zinciri oluşturan Dersim Belediyte Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Dersim Baro Başkanı Av. Kenan Çetin, Dersim Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Haydar Ben ve çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisinin bulunduğu toplamda 81 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. 

Ovacık Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada Tunceli Valiliği'nin 14.08.2020 tarihli 2020/159 sayılı il genelindeki tüm toplantı, gösteri ve eylemleri yasakladığı kararının gerekçe olarak gösterildiği soruşturmada Covid-19 önlemleri kapsamında yasak uygulandığı belirtildi. Ancak yine aynı soruşturmada yurttaşların Covid-19 tedbirlerine uygun şekilde kendi özel araçlarıyla ve küçük gruplar halinde Munzur Gözeler alanına geldiğinin ve eylemin uzun mesafe aralıklarla insanların tek sıra halinde dizilmesi suretiyle gerçekleştiği de ifade edildi. Bununla birlikte gerekli tedbirlerin alınarak sosyal mesafeye uygun biçimde yapılan insan zincirinin Covid-19 tedbirlerini ihlal ettiği suçlaması doğa savunucularında şaşkınlığa sebep oldu.