Muhbirlik için MİT'e başvuranların sayısı 40 bin

MİT'in 2019 verilerine göre, kurumun internet sitesini ziyaret edenlerin sayısı 1 milyonu aşarken, 40 bin kişi ise farklı konularda muhbirlik teklifinde bulundu.23-01-2020 13:04

Cumhurbaşkanlığı Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı'nın (MİT) 2019 yılına ait verilerine göre kurumun internet sitesi 1 milyon 85 bin 11 farklı kullanıcı tarafından çok defa ziyaret edildi. MİT’e çeşitli konu başlıklarında muhbirlik yapmak için başvuruların da bir önceki yıla göre arttığı görüldü. Kurumun resmi internet sitesine en yoğun ziyaretin yaşandığı ay ekim olurken, en az ziyaret ise şubatta gerçekleşti. 2018’de yaklaşık 30 bin kişinin çeşitli konularda muhbirlik yapmak amacıyla başvuru yaptığı MİT’e 2019 yılında ise 40 bin 703 vatandaş muhbirlik için başvuru yaptı. Buna göre MİT’e günde ortalama çeşitli konularda 112  muhbirlik başvurusu geldi. Muhbirlik başvurularının büyük çoğunluğunun “FETÖ” ile ilgili olduğu kaydedildi.

MİT ihbarlarla ilgili tek tek dosya açıyor. İncelenen ihbarlardan bazıları adli makamlara da iletiliyor. Edinilen bilgiye göre, vatandaş başvurularında isimsiz, sahte isimle gelen belgesiz başvurular dikkate alınmıyor. İsmini vermek istemediğini ifade eden ve görüşmek isteyen vatandaşlarla da emniyet birimlerince görüşmeler gerçekleştiriliyor.