Muharrem İnce: Tövbe edin, yoksa kimseyi inandıramazsınız

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, ABD ile yaşadıkları gerilim sonra emperyalizm karşıtıymış gibi söylemlerde bulunan AKP hükümetinin icraatlarını sıralayarak, “Tövbe edin, yoksa bu yapmacık tavra kimseyi inandıramazsınız?” dedi.16-08-2018 14:38

CHP'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce sosyal medya hesabından AKP hükümetine yönelik sert açıklamalarda bulundu.

AKP hükümetinin bakanlar Soylu ve Gül’ün ABD’de mal varlıklarının dondurması ve yaptırım kararlarının ardından yaptığı açıklamaları hedef aldı.

İnce AKP’nin ABD ile olan ilişkilerini hatırlatarak, krizin düğümlenmesinin ardından sarf edilen söylemleri yapmacık bulduğunu belirterek ‘tövbe edin’ çağrısında bulundu. “Yoksa kimseyi inandıramazsınız” diyen İnce şunları yazdı:

“Siz kime Amerika'yı anlatıyorsunuz? Siz kime anti-emperyalizmi anlatıyorsunuz? Biz emperyalizme kafa tutan, milli mücadeleyi gerçekleştiren ve milli ekonomiyi kuran partiyiz.

Siz, Amerikan malı olan Büyük Orta-Doğu Projesinin Eşbaşkanlığı görevini 16 yıldır yerine getiriyorsunuz.

Siz, yaptığınız hizmetlerle Yahudi Cesaret Ödülüne lâyık görülen ve bu ödülü kendine lâyık görenlersiniz.

Siz, devleti, emperyalizmin kolluk kuvveti olan Fetö terör örgütüne teslim edenlersiniz.

Siz, damat, çoluk-çocuk dolarla, euroyla gemi filoları kuran, bu filoları emperyalizmin yüklerini taşımak için seferber edenlersiniz.

Siz, 1950'den bu yana, ağa babalarınızdan başlayarak, her politikanızla emperyalizmin karakol bekçiliğini yapanlarsınız.

Siz, emperyalizme karşı mücadele edenleri “vatan hainliği” ile yaftalayan, beslediğiniz tetikçileri onların üzerine sürenlersiniz. Siz, emperyalistlerden aldığınız borçla, yaptığınız saraylarla, betonla, israfla, şatafatla ve kötü yönetimle ülkeyi iflasa sürükleyenlersiniz.

Siz kim oluyorsunuz da bize anti-emperyalizmi anlatıyorsunuz? Yoksa ar damarınız mı çatladı?

Yüzünüz varsa, Anafartalar'a, Maraş'a, Antep'e, Samsun'a, Amasya'ya, Sivas'a, Erzurum'a, İnönü'ye, Sakarya'ya, Dumlupınar'a ve Anıtkabir'e gidin ve anlatın anti-emperyalizminizi.

Özür dilemek erdemdir. Bu topraklarda, hayatlarını hiçe sayarak anti-emperyalist mücadele verenlerden özür dilemek ve bir daha emperyalizmin yanında yer almamak üzere tövbe etmek zorundasınız.

Aksi taktirde, ekonomik kriz korkusuyla takındığınız yapmacık tavra, aklı başında hiç kimseyi inandıramazsınız.”