'Muharrem İnce, mahkeme başkanına 'yargılanacaksın' demiş'

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, bugünkü köşesinde CHP'li Muharrem İnce'yle yaptığı görüşmeyi aktardı. Öztürk'ün aktarımında İnce'nin Ergenekon duruşmalarında mahkeme başkanına söyledikleri dikkat çekti.01-01-2020 10:28

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, CHP’li Muharrem İnce’nin 35 milletvekiliyle birlikte izlemeye gittiği Ergenekon davasında mahkeme başkanına, "Unutmayın, bugün mahkeme başkanı olarak kürsüde oturuyorsunuz ama yarın sanık sandalyesinde siz olacaksınız. Seni, cezaevinde bir gün mutlaka ziyaret edeceğim" dediğini aktardı.

CNN Türk'te, Ahmet Hakan'ın “Tarafsız Bölge” programından önce Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Muharrem İnce ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin detayları aktaran Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, İnce'nin 35 milletvekiliyle birlikte izlemeye gittiği Ergenekon davasında mahkeme başkanına, "Unutmayın, bugün mahkeme başkanı olarak kürsüde oturuyorsunuz ama yarın sanık sandalyesinde siz olacaksınız. Seni, cezaevinde bir gün mutlaka ziyaret edeceğim" dediğini belirtti. 

"O başkan, FETÖ'den tutuklandı, hüküm giydi" diyen Öztürk, İnce'nin henüz cezaevine giderek eski mahkeme başkanına ziyarette bulunmadığını ifade etti.

Öztürk’ün yazısında İnce’nin Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili kısım ise şöyle:

“İnce, Cumhurbaşkanı adayı olmaya nasıl karar verdiğini de esprili bir dille bize şöyle anlattı:

'Genel başkan adayı olduğumda, tribünlerde en az 20 bin kişi ‘İnce Başbakan' diye bağırıyordu. Delegelerin oturduğu bölümden ise tık yoktu. Seçimi kaybettim.

O gün eve gittiğimde eşimle sohbet ederken, ‘CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak?' diye sorduğunda, tereddütsüz ‘Ben olacağım' karşılığını verdim. Gördüğü en büyük hayalci olduğumu söyleyince, ‘Göreceksin' dedim. Yani, genel başkanlıkta yenildiğim gün Cumhurbaşkanı adaylığına karar verdim. Partimiz anket yaptırdı ve yüzde 85'i beni aday görmek istedi. Kılıçdaroğlu, davet etti ve anketlerde en yüksek oyu aldığımı belirtti ve adaylık önerisini yaptı. Bunu ikimiz de 5 gün kimseye söylemedik, hatta adaylık fotoğrafını bile duyulur diye stüdyoda değil, bir arkadaşın bürosunda çektirdim.”