Muharrem İnce İstanbul'da milyonlara seslendi: Seferberlik ilan ediyorum

Muharrem İnce İstanbul'daki mitinginde milyonlara seslendi. Canlı yayının kesilmesini eleştiren İnce "5 milyonu görünce yayını kesin diyor" dedi.23-06-2018 11:55

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, İstanbul’da yapacağı mitingle ilgili “Cumhuriyet tarihinin en büyük mitingini bekliyorum” demişti. İnce'nin "Formalarınızla gelin" çağrısına uyan seçmen ve partililer saat 13.00'da başlayacak miting için sabahın erken saatlerinden itibaren yola çıktı. Saat 11.25'ten itibaren miting alanı tamamen doldu.

Mitinge 1 saat kala miting alanında başlayan yağmur, kitleyi daha da coşturdu. Çalınan şarkılar eşliliğinde sloganlar attılar.

 Miting alanı tamamen dolmasına rağmen sahneden yapılan anonsta, Kadıköy’de büyük bir yığılma olduğu iletildi. Maltepe’ye gelen ana arterler de sokaklar da şimdiden tıkandı.

Basın tribününe donen kalabalık TRT dışarı sloganı attı.

Mitingin resmi saati geçmesine rağmen ne Muharrem İnce ne de dışarıda bekleyen yüzbinler alana girebildi. Sahneden sık sık yapılan anonslarda, 100 güvenlik kapısındaki yığılmalara karşı alternatif girişler öneriliyor.

Kürsüye çıkan İnce, konuşmasına başladı. Konuşmasına “Yarın bambaşka bir Türkiye olacak” diye başlayarak, Yahya Kemal ve Nazım Hikmet’ten dizeler okudu. İnce, daha sonra şunları söyledi:

'GELİNCİK TARLASI GİBİSİN İSTANBUL'

" Yarın ayrımcılığa son vereceğiz, yarın devletin parasını savurmaya son vereceğiz. 50 günde 107’nci miting. Şafak 1. Herkesi kucaklayan bir Cumhurbaşkanı. Sağcı solcu, AK Partili CHP’li yok. Hepinizin Cumhurbaşkanı. Aziz İstanbul sana Maltepe’den bir sahneden baktım, öyle güzel gözüküyorsun ki. Gelincik tarlası gibisin İstanbul. İzmir’de, Ankara’da muhteşemdin, ama İstanbul’da 5 milyonsun. Yahya Kemal bizim, Necip Fazıl bizim, Nazım Hikmet bizim.
AVM ekonomisi değil, topraklarından bereket fışkıran, huzurlu bir Türkiye, mutlu bir Türkiye, barışmış bir Türkiye."

'TÜRKİYE’Yİ DAHA FAZLA REZİL ETMEYİN'

"107 miting yaparken meydanlardaki kardeşlerim, polislerimiz, jandarlamalarımız… Ramazan ayında 40 derece sıcakta meydanları dolduran sizler, gürültü kirliliği verdiğimiz, bebeklerini uyandırdığımız anneler… 50 günlük sürede meydanları temizleyen siz değerli milletimiz… Bugüne kadar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum, hakkınızı helal edin diyorum. Yarın bütün valileri, bütün kaymakamları uyarıyorum, Türkiye’yi daha fazla rezil etmeyin. Sizler Türkiye’nin valisisiniz, Erdoğan’ın değil. TRT sen benim mitingimi versen ne olur, vermesen ne olur?"

'KEK DİYEN DEĞİL, İŞ DİYEN CUMHURBAŞKANI'

"Bu iş oldu. Emin olun. Meydanlarda eyy diye bağıran bir cumhurbaşkanı değil, gelecekten söz eden bir cumhurbaşkanı. Uzay madenciliği diyen bir cumhurbaşkanı, sürücüsüz arabaları anlatan bir cumhurbaşkanı, kıraathane değil fabrika açacağım diyen bir cumhurbaşkanı. Kek diyen değil, iş, aş diyen bir cumhurbaşkanı. Meydanlar yalan söylemiyorsa, sokaklar yalan söylemiyorsa bu iş olmuştur."

'SURİYE’YE BÜYÜKELÇİ ATAYACAĞIM'

"İlk 7 gün içerisinde 100 gün içerisinde bitireceklerim, 500 günde 5 yılda yapacaklarım; tek tek anlatıyorum. 48 saat içerisinde OHAL’i kaldıracağım, söz. Merkez Bankası Başkanı ve yönetimi özerk olacak. Terörle mücadele, PKK gibi, IŞİD gibi, FETÖ gibi… Amansız mücadele edeceğiz. Hemen 100 gün içerisinde Suriye’ye büyükelçi atayacağım. Türkiye’de, bölgede, dünyada barış. Sorunların çözümü için ilk adımı atacağım. 4 milyon Suriyeli davulla zurnayla evine gidecek."

'PASOLİGİ KALDIRACAĞIZ'

"Spordan siyaseti arındıracağız. Takımların seçimlerine karışmayacağız. Futbol federasyonunu yönetmeyeceğiz. Pasoligi kaldıracağız. Tarafsız yargı için ne gerekiyorsa yapacağım. Ekonominin düzelmesi için bağımsız bir yargı şarttır. Önce oradan başlayacağız."

'TÜRKSAT’A SABOTAJ BİLGİSİ GELDİ'

"TÜRKSAT, canlı yayın sistemine sabotaj bilgisi geldi. Erdoğan yapma bunu. Gidiyorsun. Gitmenin de bir şerefi var. Doğru düzgün git.

Tarafsız yargı için ne gerekiyorsa yapacağım. Ekonominin düzelmesi için bağımsız bir yargı şarttır. Önce oradan başlayacağız. 100 gün içerisinde özel hayatın gizliliğine kimse dokunamayacak. Hiçbirinizin telefonu dinlenmeyecek. Başkanlarının telefonlarını dinleyip ortalıkta gezdirenler ancak sapık olabilir.
Askeri okullarda FETÖ’cü var diye, okulları kapattılar. Hakimlerin 3’te 1’i FETÖ’cü niye hukuk fakültelerini kapatmadınız. Askeri okullarını hemen açacağız."

'CANLI YAYINDA YARGILAYACAĞIZ'

"Yalaka, yandaş medya. Hemen medyayla ilgili yasal düzenlemeler yapacağız. Bugün burada 5 milyon kişi toplanmış, hiç birisi canlı yayın yapmıyor. Buradan canlı yayın yapmayan medyanın yöneticilerini canlı yayında yargılayacağız.
Kaymakam, genel müdür olma, müsteşar olma. Objektif ölçüleri olacak. Kimsenin etnisitesine bakılmayacak. Kimsenin cinsiyetine bakılmayacak. Kadın-erkek bakılmayacak. Başörtülü kardeşim, sen bu yalancılara bakma. Kendileri afiş yaptırıyor, altına CHP yazıyor. Bunlar ahlaksız, namussuz, şerefsiz. Sana söz, başörtüsünü istediğin yerde yok. Benim böyle bir sorunum yok.
Polislere, hemşirelere, din görevlilerine 3600 göstergeyi vereceğim. Devlet banklarını sektörel bazda yeniden yapılandıracağız. Avrupa’daki başkentleri gezeceğim. AB ile ilgili müzakereleri hızlandıracağız."

'BÖLÜNEN ÜNİVERSİTELERİ BİRLEŞTİRECEĞİM'

"Üniversiteleri böldü. Milleti böldü, şehitleri böldü, gönülleri böldü, üniversiteleri de böldü. Bölünen üniversiteleri hemen birleştireceğim. Çiftçiye mazot 3 TL olacak, asgari ücret 2 bin 200 TL olacak. En düşük emekli maaşı bin 500 TL olacak, fındık 15 TL olacak.Bugün Maltepe’de Süleymaniye’nin ruhunu hissediyorum.

100 gün içerisinde cemevlerinin hukuki statüsünü tamamlayacağız. 100 gün içerisinde yerel yönetimleri güçlendireceğiz. Denizli’de, Bursa’da ve İstanbul’da moda-tekstil-tasarım akademisi kuracağız. Aile sigoratasını 100 güç içerisinde devreye alacağız.Engelliler için yaşam merkezi kuracağız."

'ERDOĞAN KAZANIRSA BETON EKONOMİSİ DEVAM EDECEK'

"Yarın akşam Recep Tayyip Erdoğan seçilirse, piyasalarda panik artacak, faiz yükselecek, dolar yükselecek, euro yükselecek. Beton ekonomisi devam edecek. Suriyeliler gelmeye devam edecek. Devlette şatafat devam edecek. Telefonlarınız dinlenmeye devam edecek. Korku düzeni devam edecek. Kindar nesiller yetişecek.

İnce kazanırsa üretim artacak, dolar düşecek, faizler inecek, euro inecek. Beyin göçü duracak, bağımsız mahkemeler gelecek, tencerelere et girecek. 100 gün içerisinde uyuşturucunun kökünü kazıyacağım. İnce kazanırsa, AK Partili kardeşim, CHP’li kardeşim, MHP’li kardeşim, HDP’li kardeşim, İYİ Partili kardeşim, 81 milyon, Saadet Partili, Demokrat Partili kardeşim kazanacak. Türkiye kazanacak."

'NE İSTİYORSUN ÖĞRENCİLERDEN'

136 yıllık bir kurum var. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı. 5 gün süren var, seni sokağa atıyorum diyor. Ankara’da 1100 odalı sarayı var. Huber, Beylerbeyi, Yıldız Sarayı onun. Sarayperest doymuyor. Ne istiyorsun o öğrencilerden? Allah’ın izni milletin isteğiyle Cumhurbaşkanı olunca Ankara’daki sarayı bilim merkezi yapıp öğrencilere vereceğim. Sarayları kültür sanat faaliyetleri için öğrencilere vereceğim. Yazlık sarayı engelli kardeşlerime vereceğim.

'AOÇ’A SARAY YAPTIN'

Millet Bahçesi kuracakmış. Ali Sami Yen’in yerine ne kurdun? Millet Bahçesi yapacakmış, sen en büyük Millet Bahçesi Atatürk Orman Çiftliği’ne saray yaptın, kim inanır sana? Erdoğan ile aramızdaki fark ne biliyor musunuz? Erdoğan, kupon arazi ve rezindans müdür, ben imar sorunu olanların abisi olacağım.
İstanbul’u 5 yıl içerisinde 20 milyon turist 25 milyar dolar getiren turizm merkezi yapacağız. Gastronomi, kültür sanat turizmini canlandıracağız. İstanbul’un kimliğini, estetiğini bozdular, katlettiler. İstanbul’u ucuz turizm şehri yaptılar.

'YÖNETİM ŞEMASINA BİR BAKIN'

Devlet yönetimini değiştirecekmiş. Yönetim şemasına bir bakın. Ortada güneş var, yanında yalakaları. Böyle bir devlet yönetimi yok. Burada ortak akıl yok. Arkadaş kampus dedirtmiyordu, külliyeci burada ofisçi olmuş. Paralel bir devlet kuruyor. Bu yapı hastalıklı bir yapıdır. Bu yapı tek adam yapısıdır. AB Bakanlığını kapatmış. Sen AB defterini kapattın mı? Hayvancılık yok, yani ne geleneksel üretim var ne gelecek ile planı var.

'PARASI OLAN YAŞASIN DİYEBİLİRDİ'

 Demirel köprü yaptı, köprüden Ramazan ve Kurban Bayramı’ndan bedava, Erdoğan’ınkinden parayla geçiyoruz. Erdoğan’ın yaptığı köprüde hırsızlık var. Esenler’den kalkan otobüse zorunlu tutuyorsun, kamyona zorunlu tutuyorsun. Ben geçerim, benim derdim otobüsçü, kamyoncu. Onlar nasıl geçsin.
Şehir hastaneleri diyor ya; hasta olmaya mecbursun. Parası olan hastaneye gitsin diyecek. Parası olan yaşasın diyebilirdi. Erdoğan’dan farkım ne olacak? Bir, kalite getireceğim.

'EMEKLİ CUMHURBAŞKANI MAAŞINA ZAM YAPACAĞIZ'

Şehir hastaneleri diyor ya; hasta olmaya mecbursun. Parası olan hastaneye gitsin diyecek. Parası olan yaşasın diyebilirdi. Erdoğan’dan farkım ne olacak? Bir, kalite getireceğim. Türkiye’de her gün fakirleşiyorsun. Faiz artıyorsa memleket kötü yönetiliyor demektir. Her gün cebinden para alınıyor demektir. Faizleri indireceğiz. Emekli cumhurbaşkanı maaşlarına da zam yapacağız.

'TRT GENEL MÜDÜRÜNÜ YARGIYA GÖNDERECEĞİZ'

50 gün boyunca, her gittiğim yerde Erdoğan’a seslendim. Erdoğan gel bir televizyon kanalına ekonomi tartışalım dedim, gelemedi. Lidermiş, çakma lider.
İstanbul’da 5 milyon, Ankara’da 2 milyon, İzmir’de 3 milyon vatandaşıma seslendim. TRT bunlardan bir saniye bile vermedi. Şimdi bu TRT’ye ne yapmalıyım? Satalım mı bu TRT’yi? Anayasa’da TRT’nin bağımsız olacağı yazar. TRT Genel Müdürü’nü bağımsız yargıyı oluşturduktan sonra yargıya göndereceğiz.

'SEFERBERLİK İLAN EDİYORUM'

Bu seçim eskinin son seçimi, yeninin ilk seçimi. Ustaya bakın, soğan doları geçmiş, marifetini gör. Bu Erdoğan memlekette OHAL ilan ediyor, ben de size 36 saat sonra kaldırılmak üzere seferberlik ilan ediyorum. Islak imzalı tutanakları aldıktan sonra seçim kurullarının önüne gideceksiniz. Ben yarın Yalova’da oyumu kullanıp doğru YSK’nın önüne gideceğim. Bu memleket sahipsiz değil. Demirel 6 kere nasıl gittiyse sen de öyle gideceksin. Milletin isteğiyle bu işi başardık.

Mitingin sona erdiği sıra yurttaşların alandaki çöpleri topladığı görüldü.

GÜNCELLEME 14.00

Muharrem İnce miting alanına giriş yaptı.

GÜNCELLEME 12.47

AKP'nin Yenikapı'da yaptığı miting için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bütün imkanları seferber  edilmiş, insanlar Yenikapı'ya ücretsiz taşınmıştı. Ancak CHP'nin Maltepe mitingine katılmak isteyen yurttaşlar İDO'nun yaz tarifesi engeline takıldı. 

17 Mayıs tarihinde İnce'nin miting programı açıklandı. İDO yaz tarifesine 14 Haziran tarihinde geçti. Saat 13.00'da başlayacak olan CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin mitingine katılmak isteyen yurttaşların bir kısmı İDO'nun Bakırköy İskelesi'ne akın etti. Ancak İDO seferinin saat 14.00'da yapılacağı bildirildi. İnce'nin mitingine katılmak isteyen Bakırköylü yurttaşlar "Kahrolsun AKP diktatörlüğü" sloganlarıyla durumu protesto etti.

Muharrem İnce’nin İzmir’deki mitinginde tepki gösterdiği internet kesintisi Maltepe’de fark edildi. Cep telefonları çalışamaz durumda.

Maltepe'de doğru yola çıkan ve meydana varan yurttaşlardan renkli görüntüler geldi.