Muharrem Erkek: Şaibe varsa sorumlusu kim?

CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Büyükçekmece'deki iddialara ilişkin konuştu.11-04-2019 09:58

CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek sosyal medya hesabından Büyükçekmece'deki sahte seçmen iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. 

Erkek, "İstanbul'da 31.186 sandıkta geçersiz oyların bir tanesine bile sandık başında itiraz yok. Tutanak tutulmamış. İşte bunlara itirazın kabul edilmemesi gerekir. Çünkü delilsiz ve gerekçesiz. Seçmen kütükleri iki temele dayanır. MERNİS ve SEÇSİS. Yani Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’ne bağlı sistemler. Bunlardan ilki İçişleri Bakanlığı’na ikincisi YSK’ya bağlı. Şaibe varsa sorumlusu kim? Büyükçekmece'de 24 Haziran'da Sayın Muharrem İnce ve Sayın Meral Akşener'in oy toplamı 74 bin civarı. 31 Mart'ta Belediye Başkan Adayımız yaklaşık 73 bin oy almış. Usulsüzlük varsa o seçime göre oy düşer miydi? Yalova kararı emsal olamaz. Orada oyla sayılmış, 6 farkla Vefa Salman kazanmıştı. Yalnız 7 tane kısıtlının oy kullandığı tespit edilmiş, iptal de onun üzerine gelmişti. Büyükçekmece'de evlerine polis giden yüzlerce yurttaşımız bize ıslak imzalarıyla dilekçe gönderiyor. Herkes rahatsız. Hukukçu kimliğimle sesleniyorum. Mahalli İdareler Seçim Kanunu'nda yazdığına göre, oyların birleştirme tutanağında kim öndeyse o kazanmış demektir. Şu an YSK sisteminde de Ekrem İmamoğlu önde. Mazbatası derhal verilmeli" şeklinde konuştu.