Moto kuryelerin sorunları için Meclis'e araştırma önergesi: 'Hız puanlaması sistemi kaldırılsın'

Hakverdi, on binlerce kuryenin sorunlarının araştırılması, bu yönde kanuni düzenlemelerin yapılması ve bir yol haritasının belirlenmesi amacıyla TBMM Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi.14-10-2021 14:14

İleri Haber

CHP’li Ali Haydar Hakverdi, fazla mesai yükü altında ezilen moto kuryelerin sorunları için Meclis’e araştırma önergesi verdi. Hakverdi, “Fazla mesai yükü altında ezilen on binlerce kurye, artık ölümle burun buruna çalışır hale gelmiştir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, fazla mesai yükü altında ezilen on binlerce kuryenin sorunlarının araştırılması, bu yönde kanuni düzenlemelerin yapılması ve bir yol haritasının belirlenmesi amacı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi.

Hakverdi, TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergede "Teknoloji, özellikle son yıllarda hayatımızı çok daha kolaylaştırır bir boyut kazanmıştır. Günümüzde insanlar, özellikle kentlerde, neredeyse tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden gidermektedir. Pandemi ile birlikte eve kapanmalar hayatımıza girmiş ve tüm ihtiyaçlar internet üzerinden giderilmek durumunda kalınmıştır. Eve kapanmalarla birlikte insanlar evlerinden çalışmaya başlarken; motorlu kuryelerin iş yükü ve çalışma şartları ise çok daha çetin bir hale gelmiştir" ifadelerini kullandı.

‘200’ÜN ÜZERİNDE MOTO KURYE HAYATINI KAYBETTİ’

Hakverdi yaptığı açıklamada “Teknolojinin hayatımıza bu denli dahil olmasıyla birlikte, internet üzerinden çeşitli uygulamalar ile ürünlere ulaşım daha da kolaylaşmıştır. Ürünlere ulaşırken kalite ve fiyatın yanı sıra 'hız' da maalesef tercih nedenlerinden biri olmuş ve birçok uygulamada hız puanlamaları belirleyici etken hale gelmiştir. Bu nedenle işletmeler ürünleri tüketiciye daha hızlı ulaştırmak için adeta yarış haline girmiş, bu nedenle motorlu kuryelerin iş yükü ve stresi daha da artmıştır. Geçtiğimiz yıl Türkiye'de pandemi ile birlikte 200'ün üzerinde motorlu kurye, ne yazık ki hayatını kaybetmiştir” dedi.

‘HIZ PUANLAMA SİSTEMİ KALDIRILSIN’

Hakverdi son olarak “Fazla mesai yükü altında ezilen on binlerce kurye, artık ölümle burun buruna çalışır hale gelmiştir. Ticaretin acımasız bir şekil aldığı günümüzde, kuryelerin canı hiçe sayılmakta ve hız/satış sarmalında yüzlerce hayat son bulmaktadır. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde bir araya gelen kuryeler, kendilerini daha hızlı olmaya zorlayan ve bu nedenle kazaların artmasına yol açan hız puanlaması sisteminin kaldırılmasını istemiştir. Bu konuda gerekli araştırmaların yapılması, motorlu kuryelerimizin sıkıntıları ivedilikle çözülmeli ve artık daha fazla can kaybının yaşanmaması adına tüm kanun düzenlemelerin yapılması gerekmektedir” ifadelerini kaydetti.