Morales: Kapitalist bir sistem için biz terörist konumundayız

Bolivya'da ordunun baskısıyla istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales, Meksika'nın başkenti Mexico'da yaptığı basın toplantısında "Kapitalist bir sistem için biz terörist konumundayız" dedi.28-11-2019 07:58

Bolivya'da ordunun baskısıyla istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales, "Kapitalist bir sistem için biz terörist konumundayız. Doğal kaynakları millileştirip Bolivya'yı değiştirdiğimiz için bizi asla affetmeyecekler, insanın en çok canını acıtan şey bunların hepsini yerle bir edecekler" dedi.

Bolivya'da eski Devlet Başkanı Evo Morales, 10 Kasım'da istifa etmesinin ardından iltica ettiği Meksika'nın başkenti Mexico'da basın toplantısı düzenledi.

'KAPİTALİST BİR SİSTEM İÇİN TERÖRİST KONUMUNDAYIZ'

"Interpol'ün mevcut olmayan suçlar nedeniyle beni Güney Amerika'da aradığını bildirmek isterim" diyen Morales, "Kapitalist bir sistem için biz terörist konumundayız. Doğal kaynakları millileştirip Bolivya'yı değiştirdiğimiz için bizi asla affetmeyecekler, insanın en çok canını acıtan şey bunların hepsini yerle bir edecekler" ifadelerini kullandı.

Hakkında Interpol'ün kimlik, yer belirlenmesi ve suç faaliyetlerine ilişkin bilgilerin toplanması amacıyla çıkardığı mavi bültenle arama kararını reddeden Morales, kendisinin ve destekçilerinin siyasi baskıya maruz kaldıklarını vurguladı.

İstifasının ardından kendisini destekleyenlerin düzenlediği gösterilerde hayatını kaybeden 30'dan fazla kişi için adalet isteyen Morales, "Şu ana kadar bir tane bile gözaltına alınan yok" dedi.

'DARBE YALNIZCA EVO'YA DEĞİL BÜTÜN ÜLKEYE YAPILDI'

Twitter'dan yaptığı paylaşımda ise Morales, kendi yerine gelen geçici hükümetin, 2009'da anayasa değişikliğiyle ülkedeki yerli topluluklara işaret edilerek değiştirilen 'Bolivya Çokuluslu Devleti' statüsünü kaldırmayı amaçladığını savundu.

Morales, "Darbe yalnızca Evo'ya değil bütün ülkeye yapıldı. Bütün dünya halklarının birliğine referans olarak konulan 'Çokuluslu Devlet' statüsünü kaldırmak istiyorlar. Faşizm, kültür ve düşünce farklılığını kabul etmiyor" ifadelerine yer verdi.

'OAS, SEÇİMLERLE İLGİLİ NİHAİ BİR RAPORUN OLMADIĞINI KABUL EDİYOR'

Morales, paylaşımında, Amerikan Devletleri Örgütü'nün (OAS), 20 Ekim'deki seçimlerin üzerinden bir aydan fazla bir süre geçmesine rağmen, OAS'ın yalnızca kasımın başında seçimlerde 'hile' olduğuna dair hazırladığı ön raporu yayımlamasını ve nihai raporun halen yayımlanmamış olmasını eleştirdi.

OAS'ın, Latin Amerika Jeopolitik Stratejik Merkezi'nin (CELAG), seçim araştırma komisyonunun nihai rapor talebine verdiği cevabı paylaşan Morales, "OAS, teslim etmesi gereken tarihin geçmesine rağmen Bolivya'daki seçimlerle ilgili nihai bir raporunun olmadığını kabul ediyor. Oysaki darbeyi sağlamlaştırmak bir ön rapor hazırlamıştı" açıklamasında bulundu.