Moody’s’ten Türkiye’nin kredi notunun ‘takvimi gelmeden’ değiştirilmesine ilişkin açıklama

Takvim dışı kredi notu düşürmesi sebebiyle eleştirilen Moody’s, kredi değiştiği taktirde takvimi beklemeden notu değiştireceklerini duyurdu.16-09-2020 11:16

Moody’s, cuma gecesi yayımladığı değerlendirmeyle Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye indirirken görünümü de “negatif” olarak bıraktı. Dünya Gazetesi’nden Şebnem Turhan’ın haberine göre Moody’s, takvim dışı değişikliğin nedenini “Avrupa Birliği yönetmeliklerine uygun olarak kredi koşullarında önemli bir değişiklik ve olay olması durumunda yıllık belirttiği takvim dışında bir tarihte bağımsız bir kredi derecelendirme yapılabildiği” şeklinde açıkladı.

‘KREDİ NOTUNUN YÜKSELME İHTİMALİ ÇOK DÜŞÜK’

Kredi notunun değişim koşullarına da açıklamasında yer veren Moody’s, olası bir not yükseltmesinin Türkiye’nin görünümü dikkate alındığında çok düşük bir olasılık olduğuna dikkat çekerek “Ancak, kısa vadede mali ve para politikaları ödemeler dengesi krizine daha fazla maruz kalmanın önlenmesi konusunda daha tutarlı hale gelirse not görünümü kalıcı hale gelebilir. Dış finans desteği ve ABD ile AB gerilimlerinin azalması da destekleyici olabilir. Ekonomik yapısal dengesizlikleri engelleyecek bir dizi ekonomik reform da ülkenin doğasında var olan güçlü yönlerinden yararlanılarak not yükseltimi yaşatabilir” diye değerlendirdi.