MMO: Türkiye’nin üçte ikisinde kuraklık acil durum düzeyinde

Dünya Çevre Günü sebebiyle açıklama yapan MMO Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, ''Ege, Marmara, İç Anadolu'daki göllerin tamamı kirlenmiştir, denizlerimiz korumasız durumdadır'' dedi.05-06-2021 10:03

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası (MMO), 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye’nin üçte ikisinin şiddetli kuraklık ve acil durum düzeyinde olduğunu açıkladı.

MMO Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, konuya ilişkin yaptığı açıklamada Türkiye'de çevre tahribatının had safhaya ulaştığını dile getirdi. Bu tahribatın iklim krizinin daha da derinleşmesine, doğal çevre, doğal yaşam, tarımsal üretim, kırsal-kentsel tüm toplumsal yaşamı, kısaca ülkenin bugünü ile sosyoekolojik geleceğini tehdit edici boyutlarda olduğunu ifade etti.

'MEVCUT DURUM İÇLER ACISI'

Yener, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 2021 Nisan ayı kuraklık analizine göre Türkiye'nin üçte ikisi şiddetli kuraklık-acil durum düzeyindedir. NASA verileri de aynı yöndedir. Keza hava kirliliği göstergeleri de had safhadadır. Burdur Gölü’nün, Salda Gölü’nün, Marmara Denizi’nin mevcut durumu içler acısıdır. Ege, Marmara, İç Anadolu'daki göllerin tamamı kirlenmiştir, denizlerimiz korumasız durumdadır. Toplumsal gereksinimlere yönelik bir ekonomi ve planlı sosyal kalkınma yaklaşımı acil bir gerekliliktir. Sanayi, teknoloji, tarım, enerji, maden, ulaşım, sağlık, eğitim ve diğer alanlara yönelik politikalar ile çevre politikası bir bütünlük içinde ele alınmadan doğayı ve insanı bir bütün olarak gözeten bir ekoloji oluşturulamaz” ifadelerini kullandı.