MİT'in 'yakaladığı' katliam planlayıcısı: Türk devleti bize sahip çıkar

Devlet ajansına konuşan katliam sanığı "Suriye devletine de sesleniyorum, Türkiye devleti çok büyüktür bunun hesabını elbet sizden soracak" dedi.12-09-2018 12:06

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Suriye'nin Lazkiye kentinde yakalandığı öne sürülen ve Reyhanlı saldırısının planlayıcısı olduğu iddia edilen ismi Türkiye'ye getirdi. 

Katliam planlayıcısı olduğu belirtilen Yusuf Nazik, Türkiye’ye getirilir getirilmez ilk iş olarak devlet kurumu olan Anadolu Ajansı’na (AA) konuşturulması dikkatlerden kaçmadı. Devletin kanalında konuşan Nazik "Türkiye devletinden kaçamadım, pişmanım, Türk devleti bize sahip çıkar" ifadelerini kullanarak AKP hükümetinden af beklentisini dile getirmiş

İDLİB OPERASYONU ÖNCESİ SURİYE’YE TEHDİT

Emri Suriye istihbaratından aldığını iddia eden Nazik, "Türkiye devletinden kaçamadım, pişmanım. Beni Suriye'den yakalayıp getirdiler. Suriye'deki arkadaşlarıma sesleniyorum, yol yakınken dönün, Türk devleti bize sahip çıkar, kendi devletimiz bize sahip çıkar. Suriye devletine de sesleniyorum, Türkiye devleti çok büyüktür bunun hesabını elbet sizden soracak" ifadelerini kullandı.

‘YERLİ VE MİLLİ’ ŞOVU

AA’nın haberinde, söz konusu operasyonun ‘yerli ve milli’ olduğu vurgusuna gerek duyması ise dikkat çeken bir başka nokta oldu. 
Haberde, "Yabancı herhangi bir devletten istihbari ya da lojistik desteğin alınmadığı operasyonda, tespit, izleme, operasyon ve nakil aşamaları tamamen MİT Başkanlığı unsurlarınca gerçekleştirildi" dendi.

NE OLMUŞTU?

11 Mayıs 2013 tarihinde Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde düzenlenen bombalı saldırı sonucu 53 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyla ilgili basın yasağı kararı çıkarken, hükümet saldırıyı Acilciler isimli bir örgütün gerçekleştirdiğini açıkladı ve bir cadı avı başlattı. Saldırıyı gerçekleştiren sanıklar arasında ismi geçen Yusuf Nazik o dönem Yurt Gazetesi'ne yaptığı açıklamada “Bize bu tezgâhı kuran kişi, Heysem Topalca olabilir. Topalca'yla zaman zaman Reyhanlı'dan mal geçirmek için işbirliği yapıyorduk” demişti.