Mısır'da tren kazalarındaki ihmallere idam teklifi

Mısır'daki bir milletvekili, ülkede yaşanan son tren kazasının ardından, yaşanan kazalarda 'ağır ihmale' verilen cezaların idama varacak derecede ağırlaştırılması için yasa teklifi verdi.01-03-2019 08:48

Mısır'da bir milletvekili, ülkede yaşanan son tren kazasının ardından, söz konusu olaylardaki 'ağır ihmale' verilen cezaların idama varacak derecede ağırlaştırılması için yasa teklifi verdi.

Milletvekili Said Hassasin, özel bir televizyon kanalında sunuculuğunu yaptığı programda, özellikle tren makinistlerine verilen cezaların idama varacak kadar ağırlaştırılmasıyla ilgili yasa teklifini Meclis Başkanı Ali Abdulal'e ilettiğini söyledi.
Tren kazalarındaki ihmallere verilen cezaların 2-3 yıl hapisle sınırlı olduğunu aktaran Hassasin, makinistlerin kent meydanında idam edilmesi gerektiğini savundu.

Mısır Sağlık Bakanı Hale Zayid, dün yaptığı açıklamada, Kahire'nin Ramses bölgesindeki tren istasyonunda çarşamba günü sabah meydana gelen kaza ve sonrasında çıkan yangında ölenlerin sayısının 22'ye yükseldiğini, 43 kişinin ise yaralandığını bildirmişti.

Mısır Başsavcılığı, olayın ardından, tren kazasının, makinistlerin kavga etmesi sonucu meydana geldiğini açıklamıştı.

NE OLMUŞTU?

27 Şubat'ta Mısır'ın başkenti Kahire'de bir lokomotifin tren istasyonuna çarpması sonucu yangın çıktı. Mısırlı yetkililer, en az 20 kişinin hayatını kaybettiğini 40 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Demiryolları yetkilileri trenin kentin merkezindeki Ramses istasyonunun beton tampona girdiğini ve patlama olduğunu söyledi.

Mısır devlet gazetesi, trenin yakıt tankının patladığını öne sürdü. Güvenlik kaynakları lokomotifin kasten platforma çarptığına ilişkin herhangi bir bulgu olmadığını duyurdu.