Mısır'da cihatçılar kontrol noktasına saldırdı: 10 ölü

Mısır’ın Sina Yarımadası'nın kuzeyindeki bir kontrol noktasına düzenlenen cihatçı saldırıda 10 Mısır güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi. Saldırıyı IŞİD'in üstlendiği belirtildi.05-06-2019 12:41

Mısır’ın Sina Yarımadası'nın kuzeyinde bir kontrol noktasına saldırı düzenlendi. Mısır devlet televizyonunun duyurduğu haberde, olayda 10 Mısır güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. Sina Yarımadası’nın kuzeyinde Mısır güvenlik güçleri uzunca bir süredir cihatçı çetelerle çatışmalar yürütüyor.

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre devlet haber ajansı MENA, düzenlenen saldırıda 5 cihatçının da öldürüldüğünü duyurdu.

Saldırıyı IŞİD'in üstlendiği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Geçen yıl şubat ayından itibaren Mısır ordu güçleri ve polis kuvvetleri Sina Yarımadası’nda IŞİD ve bağlantılı cihatçı çetelere yönelik olarak yoğun operasyonlar başlattı. Söz konusu operasyonlar 2017 yılının kasım ayında militanların bölgede bir camiye saldırı düzenlemesi ve yüzlerce kişiyi öldürmesinin ardından başlatılmıştı.

Ordu yetkilileri, o tarihten bu yana yapılan operasyonlarda yüzlerce cihatçının öldürüldüğünü belirtiyorlar. Yine devlet medyası tarafından Sina Yarımadası’nda başka güvenlik kontrol noktalarına da saldırılar düzenlendiğini duyurdu.