Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri: Türkiye’nin jestlerini takdir ediyoruz

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri Türkiye ile iki tarafın da faydasına olacak şekilde ilişki kurmaya istekli olduklarını söylerken, Ankara’nın son dönemdeki açıklamaları ve jestlerinin 'takdir edildiğini' belirtti.12-04-2021 13:45

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, ülkesinin Türkiye ile ilişkileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Yerel bir televizyon kanalına konuşan Şukri, “Türkiye'nin son dönemdeki açıklamaları ve jestlerinin takdir edildiğini" söyledi.

Siyasi göstergeler aşamasından, ilişkilerin çerçevesini belirleyen siyasi açılım aşamasına geçilmesine önem verildiğini belirten Şukri, Çavuşoğlu ile ramazan ayının gelişi münasebetiyle tebrikleşme kapsamında bir görüşme yaptıklarını ifade etti.

Şukri, görüşmenin “Türkiye'nin Mısır'ın önemiyle alakalı yaptığı açıklamalar ve verdiği sinyaller üzerine gerçekleştiğini” kaydetti.

“Mısır, her iki tarafın da faydasına olacak bir diyalog ve çıkarlara zarar verilmeden uluslararası hukuk kurallarına uygun ilişkiler kurulmasında istekli” diyen Şukri, gerekli zemin oluştuğu zaman bunların siyasi görüşmeler şeklinde yapılmasına da önem verdiklerine işaret etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 10 Nisan’da Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile ramazan ayını tebrik etme amacıyla telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.