Mısır BM'ye başvurdu: Türkiye-Libya anlaşmasını tanımayın

Mısır, BM Güvenlik Konseyi'ne, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan anlaşmaların tümüyle reddedilmesi çağrısında bulundu. Mısır, Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler'in Libya'ya silah ambargosu uygulayan kararını deldiğini söyledi.18-12-2019 22:11

Mısır, BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) resmi yazı göndererek Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan anlaşmaların tümüyle reddedilmesi çağrısında bulundu.

Sputnik'in El Arabiya televizyonundan aktardığına göre Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi'nin Halife Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu'na desteğini açıklamasının ardından Kahire yönetimi, BMGK'ya Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan 'Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası' ile 'Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası' hakkında bir yazı gönderdi.

Uluslararası topluma özellikle deniz yetki alanlarına ilişkin mutabakat muhtırasını kabul etmeme çağrısı yapan Mısır, bu muhtıranın Türkiye'nin Libya'nın batısındaki milislere silah gönderme imkanı sunduğunu ve bunun BMGK'nın Libya'ya ilişkin silah ambargosunu deldiğini kqaydetti.

Son olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan pazar günü, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile Dolmabahçe Ofisi'nde bir araya gelmişti.