Milyonlarca insanın yaşamı tehlikede

İklim değişikliği nedeniyle eriyen buzullar dolayısıyla milyonlarca insan suya erişmede sorun yaşayabilir.01-06-2019 12:13

İklim değişikliğinin neden olduğu Asya’daki devasa buzulların küçülmesiyle yüz milyonlarca insanın suya erişmede sıkıntı yaşayabileceğini belirtiyor.

Yağmurlar azaldığında Himalayalar çevresindeki yüksek dağlık bölgelerde bulunan buzullar hayat kurtarıyor. Bunlar her yaz kuraklığa meyilli bölgelere 14 milyon olimpik yüzme havuzuna eşdeğer olan 36 kilometreküp su sağlıyor. Patagonya’da son zamanlarda gerçekleşen buzul kopmaları küresel ısınma tehlikesine dikkat çekiyor.

Yeni Yaşam'ın haberine göre bölgedeki buzulların erimesi ise on yıllardır devam ediyor. 2000-2016 yıllarında buz kaybı artarken, buzullar 1951-2007 dönemine göre 1.6 kat daha hızlı küçüldü. Araştırmaya önderlik eden İngiliz Antarktika Araştırmaları’ndan (BAS) buzbilimci (glasyolojist) Dr. Hamish Pritchard, “İklim tahminlerinin birçoğu erimenin hızlanmaya devam edeceğini gösteriyor” dedi. İklim tahminlerini değerlendiren Dr. Pritchard, buzulların erimesinin 2050’lerde yavaşlamaya başlayacağını düşünüyor. Dr. Pritchard, “Kuraklık stresini yaşamaya başladığımızda, mahsul kıtlığı ve hayvan kayıpları olacak. Bu insanların göç etmesine neden olabilir, eğer göç etmezlerse de gıda için komşularıyla savaşmalarına sebep olabilir” dedi. Binlerce yıldır insanların üzerinde yaşadığı ve bugün 237 milyon kişiyi besleyen verimli İndus Vadisi gibi alanlar da bundan etkilenecek.