Milli Savunma Bakanlığı: Tel Abyad'da bir asker hayatını kaybetti

MSB'den yapılan açıklamada, Tel Abyad'da bir askerin yaşamını yitirdiği, bir askerin de yaralandığı duyuruldu.20-10-2019 12:30

İleri Haber

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Suriye’nin Tel Abyad şehrinde bir askerin yaşamını yitirdiği, bir askerin de yaralandığı duyuruldu.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) internet sitesinden bir açıklama yaparak, Tel Abyad’da bir Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensubu bir askerin hayatını kaybettiğini duyurdu. Açıklamada, Türk askerinin keşif gözetleme görevi sırasında YPG’liler tarafından açılan tanksavar ve hafif silah ateşi sonucunda hayatını kaybettiği ifade edildi. Saldırıda bir Türk askerinin de yaralandığı belirtildi.

MSB açıklamasında ayrıca 17 Ekim tarihinde ABD ile varılan Güvenli Bölge Mutabakatı'na rağmen YPG'nin 20 kez "taciz/ihlal” gerçekleştirdiği iddia edildi. Açıklamada “Mutabakata aykırı tüm bu eylemlere rağmen dün çoğu ambulanstan oluşan 39 araçlık bir konvoyun Resulayn’a emniyetle giriş ve çıkışı sağlanmış, yaralıların ve bazı kişilerin bölgeden emniyetle tahliyesi gerçekleşmiştir” denildi.