Milli Savunma Bakanlığı: F-35'ler konusunda müzakerelere devam edilecek

Milli Savunma Bakanlığı: F-35'ler konusunda müzakerelere devam edilecek

Rusya'dan alınan S-400'ler nedeniyle F-35 programından çıkarılan Türkiye ile ABD arasında yeni bir görüşme yapıldı. Milli Savunma Bakanlığı, müzakerelerin devam edeceğini açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı ile ABD Milli Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) bir heyet arasında, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına ilişkin Ankara'da bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşme sonrası yapılan açıklamada müzakarelerin devam edeceği bildirildi.

Milli Savuma Bakanlığı'nın Twitter hesabından konuya ilişkin paylaşım yapılırken, "Türkiye ve ABD Savunma Bakanlıkları arasında, F-35 konusundaki ihtilafın giderilmesi ve mali hususların görüşülmesi maksadıyla Ankara’da bir toplantı icra edilmiş ve müzakerelere devam edilmesi konusunda mutabık kalınmıştır" ifadeleri kullanıldı.

ABD'DE YENİDEN BİR ARAYA GELİNECEK

Voice of America'da yer alan habere göre Pentagon’dan yapılan açıklamada da tarafların önümüzdeki aylarda Washington’da yeniden bir araya geleceği kaydedildi. Pentagon Sözcüsü Yarbay Anton Semelroth heyetin temaslarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada ABD heyetine, Avrupa ve NATO politikasından sorumlu Direktör Andrew Winternitz ve Savunma Bakanlığı Alım ve İdame Müsteşarlığı’na bağlı Planlama, Program ve Analiz Direktörü Melissa Benkert’in başkanlık ettiği belirtildi. Türk heyetinin de Milli Savunma Bakanlığı’ndan temsilcilerden oluştuğu kaydedildi.

HULUSİ AKAR, ABD'Lİ MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Bu arada heyetlerin temaslarının ardından, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'la ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in telefonda görüştüğü bildirildi. İki bakan geçen hafta dA Brüksel'de kısa bir görüşme yapmıştı. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'görüşmede ikili ve bölgesel savunma ile güvenlik konularının ele alındığı' belirtildi.

S-400 VE F-35 ANLAŞMAZLIĞI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Glasgow’da düzenlenecek iklim zirvesinde, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşeceğini, görüşmenin ana konusunun F-35 programı olacağını söylemişti.

TÜRKİYE, S-400 NEDENİYLE PROGRAMDAN ÇIKARILDI

Türkiye, Rusya’dan S-400 savunma sistemi satın alması nedeniyle, F-35 uçakları programından ABD yönetimi tarafından çıkarılmıştı. Bu adımın adil olmadığını savunan Türkiye ise ABD'den 1.4 milyar dolarlık iade ödemesi talep ediyor.