Milli Savunma Bakanlığı: Bu aşamada yeni bir harekata gerek kalmamıştır

Türkiye ve Rusya arasında varılan anlaşma sonrası Milli Savuna Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ''bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır'' denildi.23-10-2019 07:58

Türkiye ve ABD arasında 17 Ekim’de varılan anlaşma sonucu Suriye'nin kuzeyinde başlayan 120 saatlik ateşkes, dün akşam 22.00 itibariyle sona ererken, Türkiye ve Rusya arasındaki mutabakata ilişkin detaylar da paylaşılmıştı.

Milli Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında da, ''Mevcut harekat alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır" denildi. 

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

''17 Ekim 2019 tarihinde Fırat’ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varılmış; bu kapsamda, Barış Pınarı Harekâtı’na (BPH) 120 saat ara verilmiş ve bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir.

22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de Sayın Cumhurbaşkanımız ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında yarından itibaren RF ile müşterek çalışmalara başlanacaktır.

BPH alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 km. dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren anılan mutabakat çerçevesinde mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır.

Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek ve terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

Böylece Bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriye’li kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır.''