Milli Savunma Bakanı Akar: ABD'lilerin açıklamaları memnuniyet verici

Milli Savunma Bakanı Akar, Brüksel’deki NATO Karargahı’nda ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile görüştü.13-02-2020 00:02

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı için gittiği Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO Karargahı’nda ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile görüştü. 

Akar, Esper ile temmuz ayından sonraki ‘güvenli bölge’ tartışmaları ve ekim ayındaki Barış Pınarı Harekatı sırası ve sonrasında çok sayıda görüşme yapmıştı. Esper, Barış Pınarı Harekatı devam ettiği sırada Türkiye’yi eleştirerek, “Harekat ilişkilere zarar verdi” demiş ve NATO’yu harekat konusunda harekete geçireceğini vurgulamıştı.

'GÜVENLİK SAVUNMA İLE İLGİLİ GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİ'

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Akar’ın Türkiye’nin NATO Daimi Temsilciliği ile Türk Askeri Temsil Heyeti (TMR) Başkanlığını ziyaretinin ardından ‘Kararlı Destek Misyonundaki Çerçeve Ülkeler Toplantısı’na katıldığı bildirildi. Bakan Akar’ın, İtalya, Almanya, Gürcistan, Romanya, Polonya, Norveç ve Türkiye’nin katılımıyla Afganistan konusunda gerçekleşen toplantıda yer aldığı, daha sonra ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile de görüştüğü belirtilerek, şöyle dendi: “Görüşmede, Suriye ve Irak’taki güvenlik ve savunma konularıyla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. İdlib’deki gelişmelerin de ele alınacağı ana oturum öncesinde gerçekleşen görüşmede Bakan Akar, İdlib’deki son gelişmelere yönelik ABD’li yetkililerin yaptığı açıklamalardan duyulan memnuniyeti dile getirdi. Bu bağlamda hem ABD hem de NATO’nun daha somut katkılarda bulunmasının önemi ifade edildi.”

GÜLER-MİLLEY GÖRÜŞMESİ

Akar-Esper görüşmesinin ardından, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile bir telefon görüşmesi yaptı. 

Türk Silah Kuvvetleri’nden (TSK), yapılan açıklamada, şöyle dendi: “Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede Afganistan ve güncel konular ele alınmıştır.”