Milli Piyango: Aynı topun tekrar düşmesi tesadüf

Milli Piyango İdaresi, kamuoyunda tartışma yaratan çekiliş görüntülerine ilişkin olarak açıklama yaptı. Açıklamada, aynı topun tekrar düşmesi 'tesadüf' olarak nitelendirildi.21-12-2018 10:47

 Milli Piyango’nun yılbaşı özel çekilişinde 70 milyon lira olarak belirlenen büyük ikramiyenin talihlisi 31 Aralık’ta belli olacak. Yılbaşı özel çekilişi kapsamında ödenecek toplam ikramiye tutarı ise 390 milyon 910 bin TL olarak açıklandı. Ancak yılbaşı özel çekilişine sayılı günler kala sosyal medyada paylaşılan bir görüntü tartışma yarattı. Sosyal medyada hızla yayılan video, 9 Ekim 2018 tarihli Milli Piyango çekilişine ait.

Görüntülerde tartışma yaratan nokta ise, amorti numaralarının çekilişindeki bir an.

'HENÜZ DAHA BUTONA BASMADIM'

Görüntülere göre, Noter huzurundaki Milli Piyango heyeti çekilişe amorti numaralarıyla başlıyor. İlk amorti numarası 4 olarak çıkıyor ancak ikinci numara için daha butona basılmadan küreden 6 numara çıkıyor. Heyetteki moderatör, "Hayır, hayır. Geri atalım topu. Henüz daha butona basmadım" diyerek çekilişi tekrarlatıyor. Tekrarlanan çekilişte amorti numarası yine 6 çıkıyor.

[ih]

Görüntülerde kürenin arkasında bir kişinin olması, butona basmadan bir topun nasıl düştüğü ve butona bastıktan sonra da aynı numaranın çıkması, soru işaretlerine neden oldu.

MİLLİ PİYANGO’DAN AÇIKLAMA 

Konuyla ilgili, Milli Piyango resmi sitesinden bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi;

“Bahse konu 9 Ekim 2018 tarihli Milli Piyango Çekilişinde de kürelerin kontrolü ve testleri yapılarak canlı yayın çekilişine geçilmiştir. Çekiliş esnasında top düşürme sepetini açan bobin arızasından kaynaklanan bir sorun nedeniyle butona basılmadan ikinci amorti küresinden düşen numaralı top Çekiliş Heyeti ve Noter tarafından iptal edilmiş, küre içerisine tekrar atılarak çekilişe devam edilmiştir. Aynı numaralı topun tekrar düşmesi tamamen tesadüfen gerçekleşmiş ve çekilişimiz sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştır.”