Milli Eğitim Bakanı skandalı savundu: 'İnsanları ayrıştırmaktır'

Selçuk, "Bu yapılan, kitapları incelemeden bütünün içinden parçaları cımbızlayarak insanları ayrıştırmaktır" açıklamasıyla skandalı savundu.24-01-2020 18:32

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, rehber kitaptaki skandal çizimlerle ilgili “Kadın baş tacıdır, kadınlar üzerinden siyaset yapmanın bırakılması lazım” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) rehber öğretmenlere dağıttığı kitapta, çocuklara cinsel istismar ve şiddet uygulayan kadınlar başı açık, şefkat gösteren kadınlar ise türbanlı olarak resmedilmişti. Yoğun tepki toplayan konuyla ilgili MEB'den yapılan açıklamada, "Hizmet içi eğitimler için 2017 yılında hazırlanan 'Psikososyal Önleyici Destek Programı' kitabı söz konusu haberin manşet bölümünde iddia edildiği gibi öğrencilere yönelik değil, rehberlik öğretmenlerinin mesleki gelişimine kaynak olarak sunulmuştur" denilmişti.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI KONUYU AYDINLATTI(!): ‘KADINLAR ÜZERİNDEN SİYASET YAPILMASIN’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Kadın baş tacıdır, artık kadınlar üzerinden siyaset yapmanın bırakılması lazım. 150'nin üzerinde resimden sadece ikisinde olumsuz örnek çizim var, ikisi de başı açık çizilmiş. Eğer kasıtlı ise bunu onaylamamız söz konusu olamaz. Nitekim inceleme başlattık." ifadelerini kullandı.
Selçuk, şunları söyledi:

"Kitabın içeriğini tek tek inceledim. Öncelikle çocuğun gördüğü bir kitap değil. UNICEF ile hazırlanan ve 7 ayrı kitaptan oluşan sette son derece yararlı içerikler var. İçinde başı açık anneler de var, başı açık ve kapalı annelerin bir arada olduğu çizimler de var. Genellikle pozitif örnekler bulunuyor, 150'nin üzerinde resimden sadece ikisinde olumsuz örnek çizim var, ikisi de başı açık çizilmiş. Eğer kasıtlı ise bunu onaylamamız söz konusu olamaz. Nitekim inceleme başlattık. Aksi de olabilirdi, eşit de çizilebilirdi. Bu yapılan, kitapları incelemeden bütünün içinden parçaları cımbızlayarak insanları ayrıştırmaktır. Kadın baş tacıdır, insan baş tacıdır. Artık okumadan, bütünü görmeden detayı eleştirmenin, kadınlar üzerinden siyaset yapmanın bırakılması lazım. Bu çok zor bir şey değil. Kavgaya değil birlikte olmaya ihtiyacımız var."