Milletvekilliği devam eden AKP'lilerin sosyal medya geçmişi: Gülen hayranlığı, FETÖ paylaşımları

Gergerlioğlu’na sosyal medya paylaşımı nedeniyle verilen hapis cezası ve vekilliğinin düşürülmesi akıllara mevcut AKP milletvekillerinin, geçmişte iktidar ortağı olan Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen ve cemaat hakkında attıkları tweetleri getirdi.18-03-2021 16:58

İleri Haber

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun paylaştığı bir tweet nedeniyle aldığı hapis cezası ve vekilliğinin düşürülmesiyle, akıllara AKP’li vekillerin ‘FETÖ’ tweetleri geldi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 2016'da yaptığı sosyal medya paylaşımı nedeniyle Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesince 21 Şubat 2018'de "örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Gergerlioğlu'na milletvekili seçilmeden önce verilen ceza Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı.

Yargıtay’ın hapis cezasını onadığı Gergerlioğlu, "ifade özgürlüğünün ihlal edildiği" gerekçesiyle mart ayı başında Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulunmuştu. Gergerlioğlu, avukat Kerem Altıparmak aracılığıyla yaptığı başvuru dilekçesinde ifade özgürlüğünün ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiğine dikkat çekerek söz konusu sosyal medya  paylaşımında "Kürt sorunun barışçıl yollardan çözümü"nü önerdiğini kaydetmişti. 

Dün, AYM kararı beklenmeden Gergerlioğlu’na verilen hapis cezası kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığınca Genel Kurul’da okutularak, milletvekilliği düşürüldü.

AKP'Lİ VEKİLLERİN GÜLEN HAYRANLIĞI

Gergerlioğlu’na sosyal medya paylaşımı nedeniyle verilen hapis cezası ve vekilliğinin düşürülmesi akıllara mevcut AKP milletvekillerinin, geçmişte iktidar ortağı olan Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen ve cemaat hakkında attıkları tweetleri getirdi.

AKP’nin yönetiminde ya da geçmiş kabinelerde görev almış kişilerin, hatta bizzat Erdoğan’ın bu konuda paylaşımlarının bulunduğunu hatırlatmakla birlikte, mevcut milletvekillerinin geçmişteki FETÖ tweetlerinden bazıları şöyle:

BAHAR AYVAZOĞLU

AKP Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu'nun Fethullah Gülen ile ilgili dikkat çeken bir paylaşımı ortaya çıkmıştı.

SALİH CORA

AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora’nın, 17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonları’nın ardından 2014 yılında atılmış tape tweetleri ortaya çıkmıştı.

 

SELİM YAĞCI

AKP Bilecik Milletvekili Selim Yağcı'nın daha önce Fethullah Gülen’in sözlerini paylaştığı tweetler ortaya çıkmıştı.

GÜLEN İLE TOPLU FOTOĞRAF

AKP'li milletvekillerinin Pensilvanya'da yaşayan Fethullah Gülen'i ziyaret ettikleri fotoğraflar kamuoyuna yansımıştı. 24 Haziran 2018 seçimlerinde fotoğraftaki 12 isimden yedisi tekrar aday adayı oldu. Adana eski milletvekili Fatoş Gürkan ve AKP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Hamarat aday gösterilmedi. İlknur İnceöz, Osman Ören, Bayram Özçelik, Vedat Demiröz ve İsmail Tamer ise yeniden aday yapılarak, Meclis’e girdi.