Milletvekili Maaşlarına Zam Yok: 'Zaten İyi Maaş Alıyorlar'

Başbakan Ardern milletvekili maaşlarına ilişkin açıklama yaptı ve "Zaten iyi maaş alıyorlar" diyerek maaşa zam olmayacağını duyurdu.20-08-2018 16:07

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, milletvekili maaşlarına 12 ay boyunca zam yapılmayacağını açıkladı. Ardern, milletvekilleri için "Zaten iyi maaş alıyorlar" dedi.

AMAÇ FARKI KAPATMAK

Yeni Zelanda'da milletvekilleri ülkenin bağımsız İstihkak Bürosu'nun tavsiyesi üzerine maaşlarına gelecek ay yüzde 3 zam alacaktı. Ancak Başbakan Ardern, bu zammı engelleyecek bir yasa tasarısını gündeme getireceğini söyledi. Ardern, "Zaten yüksek gelir grubunda olduğumuz için, hükümet olarak yapmaya çalıştığımız şey, üst gelir grubundakilerle, alt gelir grubundaki Yeni Zelandalılar arasındaki farkı kapatmak" dedi ve ekledi:

"Aslında bu büyük bir tasarruf sağlamayacak ama hükümetimizin değerleri, savunduğumuz şeyler ve ekonominin herkesin işine yaradığından emin olmak adına güçlü bir mesaj veriyor."

BAŞBAKANA DA ZAM YOK

BBC'de yer alan habere göre yüzde 3'lük zam Ardern'in yıllık 427 bin 072 Yeni Zelanda Doları (1 milyon 722 bin TL) olan maaşına 14 bin 131 Yeni Zelanda Doları (57 bin lira) zam yapılması anlamına geliyordu.

Uluslararası Danışmanlık Grubu IG'ye göre Jacinda Ardern, OECD üyesi 32 ülke içinde en fazla maaş alan beşinci lider. Dünya liderleri ve vatandaşlarının ortalama geliri arasındaki farkta ise Ardern üçüncü sırada. Ardern, ülkesindeki ortalama maaşın 8,63 katını alıyor.