Milattan 10 milyon yıl önce yaşadığı sanılan fil fosili bulundu

Milattan 9-10 milyon yıl önce yaşadığı sanılan fillere ait kafatası ve kalça kemikleri Türkiye'de bulundu.19-09-2018 18:18

Kayseri’nin Kocasinan ilçesi Yamula Baraj Gölü çevresindeki Çevril ve Taşan mahallelerinde milattan 9-10 milyon yıl önce yaşadığı sanılan fillere ait kafatası ve kalça kemikleri bulundu. Bir keçi çobanı tarafından bulunan fosillerle ilgili kazı çalışmalarına Hacıbektaş ve Gazi Üniversitesi'nin yanı sıra Kayseri Büyükşehir Belediyesi de destek verdi.

Bölgede oturan ve keçi çobanlığı yapan Murat Adıyaman, geçen yıl Erkilet Mahallesi’nin Yamula Baraj Gölü kıyısındaki Çevril ve Taşan bölgelerinde çok büyük kemik kalıntıları gördü. Olayın ortaya çıkması üzerine Hacı Bektaş Üniversitesi Güzel Sanatlar Dekanı Prof. Dr. Cesur Pehlevan ve Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okşan Başoğlu tarafından bölgede ’Mega Fauna’ araştırma ve kazısı başlattı.

ANADOLU'DAKİ İLK 'KONOBLEDON' 

Prof. Dr. Okşan Başoğlu, "Anadolu’da özellikle Kapadokya bölgesinde bundan 10 milyon yıl önce ’Konobledon’ diye adlandırdığımız fil cinsinin fosilleri olduğunu sandığımız kalıntılarla karşılaştık. 4 dişi olan ve dişlerini kürek gibi kullanıp kazıyan bu fillerin fosillerinin olduğu anlaşılırsa Anadolu’daki ilk ’Konobledon’ cinsi olduğu ortaya çıkacaktır. Eğer bir başka tür olursa da, bu dünyadaki tek örnek olacaktır. Bilimsel çalışmamız laboratuvar çalışmaları ile desteklenerek bulunan fosil parçaları temizlenecek, ölçümlenecek ve gerçek ortaya çıkacak” dedi.

'LİTERATÜRE GEÇMİŞ BU BOYUTTA BAŞKA ÖRNEKLER YOK'

Hacı Bektaş Üniversitesi Güzel Sanatlar Dekanı Prof. Dr. Cesur Pehlevan ise "Günümüzde 9 milyon yıl önce fil olduğunu sandığımız bu hayvanlar tıpkı Afrika’da olduğu gibi Anadolu’da bu bölgede yaşamışlar. Şu anda bulunan fosilleri dikkatle inceliyoruz. Bu boyutta ve sağlamlıkta dünya üzerinde literatüre geçmiş başka örnekler henüz yok. Şu anda fil olduğunu sandığımız canlının kafatası ve kalça kemiklerini ve yine aynı bölgede bulunan 3 toynaklı atların fosillerini inceliyoruz. Henüz incelemelerimizin başındayız” diye konuştu.