Midilli açıklarında alabora olan sığınmacı botunda bir çocuk hayatını kaybetti

Midilli açıklarında botları alabora olan 47 sığınmacının Yunan Sahil Güvenliği tarafından kurtarılırken, bir çocuk ise hayatını kaybetti.02-03-2020 13:08

Reuters haber ajansı, Midilli Adası açıklarında boğulan bir çocuğun cansız bedeninin çıkarıldığını yazdı. Midilli açıklarında botları alabora olan 47 sığınmacının Yunan Sahil Güvenliği tarafından kurtarıldığı, bir çocuğun ise hayatını kaybettiği belirtildi.

Reuters’a konuşan bir Yunan polis yetkilisi, dün sabahtan bu yana en az 1000 sığınmacının Ege adalarına geçtiğini belirtti.

AKP hükümeti, 27 Şubat’ta Suriye’nin İdlib kentinde en az 36 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) askerinin hava saldırısı sonucu hayatını kaybetmesinin ardından ülkede bulunan sığınmacıların Avrupa’ya geçmelerine izin vereceğini açıklamıştı.

YUNANİSTAN SINIRINDA BİR SIĞINMACININ VURULDUĞU İDDİASI

BBC Dünya Servisi'nden Mughira Al Sharif, Suriyeli sığınmacı Ahmed Ebu Emad'ın Yunanistan'a geçmeye çalışırken Yunan Sınır Güvenliği tarafından öldürüldüğünü yazdı.

İstanbul merkezli çalışan gazeteci Mughira Al Sharif, Twitter’dan paylaştığı mesajda, Halepli olduğunu belirttiği Ahmed Ebu Emad’ın bu sabah 09.07’de İpsala yakınlarında boğazından vurularak öldürüldüğünü iddia etti. Habere göre; Ebu Emad’ın cenazesi Türkiye’ye getirildi.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas ise yaptığı sosyal medya paylaşımıyla söz konusu haberi yalanladı.