MHP’nin af teklifi: Soma ve Aladağ katliamlarına aklama!

MHP’nin af teklifi, Soma katliamı ve Aladağ’da çocukların katledildiği yurt yangını gibi faciaların faillerini de kapsıyor.27-09-2018 06:36

MHP’nin Meclis’e sunduğu af teklifinin, Soma’da 301 madencinin katledildiği iş cinayeti ve çocukların can verdiği Aladağ katliamının sanıklarını da kapsadığı belirtildi.

Trabzon 3. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Murat Aydın, söz konusu teklifin taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma suçunu düzenleyen TCK 85/2’yle göçmen kaçakçılığıyla insan ticareti suçlarını düzenleyen TCK 79 ve 80 maddelerini de kapsadığını hatırlattı. Buna göre Soma maden cinayeti, Aladağ yurt yangını sanıklarının, göçmen kaçakçılarının da aftan yararlanabileceğine dikkat çekti.

‘KADER MAHKUMLARINI DEĞİL İŞÇİ KATİLLERİ AKLANIYOR’

Cumhuriyet’in haberine göre Soma katliamında yakınlarını yitiren acılı ailelerin avukatlarından Sercan Aran, MHP’nin teklifini “Kader mahkumlarını değil işçi katillerini aklamaya yönelik bir düzenleme olduğunu düşünüyoruz. Onların dışarı çıkıp daha fazla işçiyi öldürmesine yönelik bir af teklifi umarım Meclis’ten geçmez” dedi.

‘İTTİFAK TUTSAĞI’

Soma’daki süreci başından sonuna dek izleyen CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel de, katliamın yaşandığı gün aralarındaki MHP’lilerin de olduğu tüm kent milletvekilleriyle maden önünde olduklarını anımsattı. MHP’nin, AKP’yle kurulan ittifakın ardından tavır değişikliğine gittiğini belirten Özel, “MHP, görünen o ki ittifaka vicdanını da tutsak etmiş. Tarih karşısında bunun hesabını nasıl verecekler, çok merak ediyorum.”