MHP’li belediye tuğralı aydınlatmaya 1 milyon lira ödemiş

MHP’li Kadirli Belediyesi'nin tuğralı aydınlatmaya 1 milyon lira ödediği ortaya çıktı.11-10-2021 09:04

Osmaniye’nin MHP'li Kadirli Belediyesi, Kadirli-Osmaniye yolu Devlet Bahçeli Bulvarı’nın girişine Osmanlı tuğralı aydınlatma yerleştirdi. Belediyenin aydınlatma için 1 milyon 76 bin 470 TL harcadığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, Kadirli Belediye Meclisi’nin İYİ Partili üyesi Ekrem Olgaç, belediyeye, Osmanlı tuğrasının maliyetini sordu. Belediyeden verilen yazılı yanıt ise dikkat çekti. Yanıtta, “Osmanlı tuğrası ve yanındaki aydınlatma direklerinin maliyetinin 1 milyon 76 bin 470 lira olduğu” açıklandı. Ayrıca, yanıtta, söz konusu tuğra ve aydınlatmanın “doğrudan temin usulü” ile yapıldığı kaydedildi.

Yanıta tepki gösteren Olgaç, İzmir Torbalı Belediyesi’nin AKP’de olduğu 2017’de, belediye 64 bin 700 TL’ye Osmanlı tuğralı aydınlatma yaptırdığına dikkat çekerken, aradaki farkın “normal olmadığın" söyledi.

Torbalı Belediyesi, AKP yönetimindeyken ilçenin 5 bin yıllık geçmişini simgeleyen Demeter heykelini kaldırıp, 64 bin 700 liraya Osmanlı tuğralı aydınlatma yaptırmıştı.

Olgaç, Kadirli Belediyesi’nin daha sonra, 1 milyon 76 bin 470 liralık maliyete yol üzerindeki aydınlatma direklerinin de dahil olduğu, yalnızca tuğranın maliyetinin ise 331 bin 950 lira olduğu yönünde açıklama yaptığını belirtti.

Açıklamanın doğru olmadığını savunan Olgaç, “Yol üzerindeki aydınlatmalar, tuğradan sonra yapıldı. Ben sadece tuğranın fiyatını sordum. Dolayısıyla verilen fiyat tuğra ve çevresindekilerin maliyeti. Pandemi döneminde o kadar çok sorun varken ve halka yardım yapılması gerekirken bu kadar para harcanmasını doğru bulmuyorum”  diye tepki gösterdi.