MHP'li başkan Atatürk anıtı çevresindeki çöplerin toplanmasını kınadı: 'Tam provokatif bir eylem'

Atatürk anıtı çevresindeki çöplerin toplanması MHP'li Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili'yi rahatsız etti. Çöp toplanmasını “tam provokatif bir eylem” olarak niteleyen Vergili, CHP'lileri kınadı.14-09-2019 19:05

Karabük’ün MHP’li Belediye Başkanı Rafet Vergili, CHP’lilerin Atatürk anıtının bulunduğu meydanda çöp toplamasını “tam provokatif bir eylem” olarak nitelerken "Eylemin Atatürk anıtında yapılması, bizi Atatürk düşmanı olarak göstermek" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karabük İl Başkanlığı tarafından 9 Eylül günü Karabük Kent Meydanı’nda bulunan Atatürk anıtında CHP’nin kuruluşunun 96. yıl dönümü nedeniyle tören düzenlendi. Törene CHP Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır ve partililer katıldı. Törenin ardından partililer yanlarında getirdikleri poşetleri çıkartarak meydanda çevre temizliği yaptı. Elif Köse, “Anıtın çevresindeki kirlilik çok üzücü, can sıkıcı. Partililer olarak elbirliğiyle bir temizlik yaptık. Temiz tutulmasını rica ediyoruz halkımızdan. Gerçekten inanılır gibi değil atılan şeyleri görünce. Çöp kutuları kullanılmak yerine yerlere atılması tercih ediliyor. Bu her yerde böyle maalesef” dedi.

Milliyetçi Hareket Partili (MHP) Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ise dün bir basın toplantısı düzenleyerek meydanda yapılan temizliğe tepki gösterdi. Vergili, CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır’ı eleştirerek, “Şu an tam olarak usule uygun olmayan tam provokatif bir eylem gerçekleştirmeye çalışıyor. Bizi Atatürk düşmanı olarak göstermeye çalışmaktır ki; bunda yanılacaktır. Ben onların bu kadar Atatürkçü olduğuna inanmıyorum. Ancak Atatürk’ü eylemlerinde kullanan, fikirlerine düşüncelerine sahip çıkan ama bu düşüncelerin temalarını aktaramayan biri olarak görüyorum. Benim Atatürkçülüğümü tartışamaz, konuşamaz. İsterlerse kendilerinin düzenlediği Atatürk üzerine bir panelde onlara Atatürk’ün temel düşünceleri hakkında bilgi verebiliriz" diye konuştu.

ÇÖP TOPLAMAYI KINADI

Vergili, şöyle devam etti:

“Bu CHP’ye yakışmayan tavırlar içerisinde bir eylem ve ben tören alanındakilerin hepsini de kınıyorum. Bu tip gayeleri olan insanlar bizi yıpratamaz. Temizlik görevlilerimiz orada dururken tören alanında çöp toplamayı kendilerine ne kadar yakıştırıyorlarsa yakıştırsınlar, ben bunu kendilerine bırakıyorum. Bu çok yakışıksız.”

‘CHP’YE POZİTİF YAKLAŞIMIM OLAMAZ’

Vergili, CHP’nin ileriki zamanlarda meydanda yapacağı etkinliklerin ardından da temizlik yapmasını beklediğini ileterek, şöyle konuştu:

“Genel başkanları, herhangi bir konuşmacıları geldiği zaman o meydanı kullanırlar. Oradaki çöp tarihe de geçse, seçim kaybedeceğimi de bilsem elimi sürmem. Gelecekler, o çöpleri oradan temizleyecekler. Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce Bey geldiği zaman o meydan çöp doldu. Neden o zaman vatandaşlık görevinizi yerine getirmediniz? Tabi olayın gayesi başka. Eylemin Atatürk anıtında yapılması bizi Atatürk düşmanı olarak göstermek, hedefleri bu. Bundan sonra CHP ile ilgili kendilerine hiçbir pozitif yaklaşım olmaz. Benim Safranbolu Belediyesi ile bir daha ilişkim olmaz.”