MHP'den Yargıtay Başkanı'nın af açıklamalarına yanıt: Çalışmalarımıza devam ediyoruz

Yargıtay Başkanı Cirit'in, "Affa karşıyım" açıklamasına ilk yanıt uzun süredir adli suçlulara af üzerinde çalışma yapan MHP'den geldi.27-02-2019 16:01

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in "Affa karşıyım" açıklamasına MHP'den yanıt geldi. Uzun süredir af tartışmalarıyla gündeme gelen MHP'nin Cirit'e yanıtı da adli suçlulara affı savunmak oldu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Cirit'e verdiği yanıtta, "Anayasanın 87. maddesinde af çıkarma yetkisi tanınıyor, Meclis'in özel ve genel af çıkarma yetkisi orada düzenleniyor dolayısıyla Meclis özel ve genel af çıkarabiliriz ceza indirimi yapabilir. Bunun için kanun çıkarabilir bu yetki orada olduğu sürece bu tür açıklamalar, affa karşıyım gibi sözler söyleyeni bağlar" dedi.

'SÖZLERİNİN HUKUKİ ALT YAPISI YOKTUR'

Yıldız, Cirit'i eleştirerek, "Bu sözlerin alt yapısı yoktur hukuki altyapısı da yoktur bu konu ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor teklifimizin kanunlaşması için elimizden geleni yapıyoruz teklifimiz mutlaka yasalaşacaktır önümüzdeki süreçte" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Yargıtay Başkanı Cirit, "Hükümetin gündeminde af var, infaz değişikliği sistemi gündeme gelecek. Kısa aralıklarla yapılan infaz düzenlemeleri ve aflara nasıl bakıyorsunuz?" sorusu üzerine, "Kurumsal bir görüş olmamakla birlikte ben affa karşıyım." yanıtını verdi.