MHP 7 il ve TBMM Başkanlığını istiyor iddiası

Partiler arası ittifak problemlerinin yaşandığı belirtilirken, MHP'nin 3 büyük ilde aday göstermeyerek yaptığı jeste karşılık 7 ilde kendi adayını çıkarmak istediği, ayrıca Binali Yıldırım'dan boşalacak TBMM Başkanlığına da aday olduğu ileri sürüldü.03-12-2018 08:55

AKP- MHP arasındaki cumhur ittifakının dönem dönem gerildiği kamuoyuna yansırken MHP'nin istekleri de kulislere yansımaya başladı. İttifak pazarlıkları sürerken MHP'nin, AKP'den Adana, Isparta, Manisa, Mersin, Osmaniye, Kars ve Iğdır’ı istediği ileri sürüldü. Ayrıca, Binali Yıldırım’dan boşalacak Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı için de jest beklediği iddia edildi.

Sözcü'den Emin Özgönül'ün kulislere dayandırdığı haberine göre, AKP ile MHP ve CHP ile İyi Parti arasındaki görüşmelerde, 'ittifak problemi' yaşanıyor. Partiler arasında bugüne kadar yapılan temaslarda, bazı iller için anlaşma sağlanamadı. Cumhur İttifakı'nda MHP Adana, Isparta, Mersin, Manisa, Osmaniye, Kars ve Iğdır'da sadece kendisinin aday çıkarmasını, AKP'nin de bu illerde, MHP'yi desteklemesini istiyor. MHP 3 büyük ilde aday çıkarmayıp yeterli jestin yapıldığını düşünürken, AKP özellikle Adana, Isparta ve Manisa'da aday gösterilmesinden yana tavrını koruyor.

MHP MECLİS BAŞKANLIĞINI DA İSTİYOR

Bu arada, TBMM Başkanlığı için MHP'li bir adayın desteklenmesi formülü de tartışılıyor. AKP ile MHP arasında tam mutabakat sağlanırsa, Binali Yıldırım'ın İstanbul adayı olması ile boşalacak TBMM Başkanlığı için, MHP'li adayın desteklenebileceği belirtiliyor. TBMM Başkanlığı boşalırsa yeniden seçim yapılacak. Toplam 340 sandalyesi bulunan AKP ve MHP oyları, TBMM başkanı için en az 301 oy gerektiren 3. turda seçilmesi için yeterli bulunuyor.