Metroda Nü Tabloya Yasak!

Eserini sergiye yetiştirmek için metroya binmek isteyen sanatçı önce polis tarafından taciz edildi, ardından eseri güvenlik görevlilerinin sansürüne uğradı.04-09-2018 14:01

LGBTİ+ aktivisti ve sanatçı Özgürcan Taşçı, performans sanatçısı Enes Ka’yı resmettiği tabloyu sergiye götürmek için gittiği metro istastonunda güvenlik görevlilerinin sansürüyle karşılaştı.

'ÖNCE POLİSLER SORDU'

Olayı KaosGL'ye’a anlatan Taşçı şunları söyledi:

"3 Eylül günü sergi açılışına gitmek için Kadıköy’deki evimden çıkıp Marmaray’a bindim. Resim nü olduğu için yolcuların tepkisiyle karşılaşmaya dair kaygılıydım ancak Marmaray’da birkaç bakış dışında herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Ardından Yenikapı- Hacıosman metrosuna binmek üzere turnikelerden geçtim. Turnikelerden geçtikten sonra iki polis memuru yanıma gelerek resmime bakmak istediler. Ben de neden bakmak istediklerini sordum ve göstermek istemediğimi söyledim. Biraz ısrarın ardından yoluma devam ettim.

'UYGUNSUZ İÇERİK'

Ardından, yürüyen merdivenlere yaklaştığımda, bu sefer özel güvenlik görevlisi yanıma gelerek resmi görmek istediğini söyledi. Resmi gördükten sonra, bu resimle metroya binmeme izin veremeyeceğini söyledi. Nedenini sorduğumda ise, bunun “uygunsuz içerik” olduğunu belirtti. Resmimin uygunsuz içerik olmadığını, sanat eseri olduğunu ve sergiye yetişmeye çalıştığımı söylememe rağmen benimle konuşan güvenlik metroya binmeme izin vermedi. Metroya binmem için, resmi gazete kağıdı veya başka bir şeyler kapatmamı istedi. Bir süre daha tartıştıktan sonra tek olduğum ve paniklediğim için, gazete kağıdıyla resmi kapatmayı kabul ettim ve gazete kağıdı rica ettim. Bu sefer de “onu da biz mi bulacağız” gibi laflarla beni oyalamaya devam etti.

'RESİMDEKİ KADIN MI, ERKEK Mİ?'

Bir süre oyaladıktan sonra beni bir odaya yönlendirdi ve orada resmimin üstünü gazete kağıdıyla kapatmak zorunda kaldım. Resmimi kapatmam yetmiyormuş gibi, metro güvenliklerinin ‘bu resimdeki kadın mı erkek mi’ gibi sorularla tacizlerine maruz kaldım."

'OLAY MUHAFAZAKARLAŞMANIN SONUCU'

Yaşadığı olayın münferit olmadığını, muhafazakarlaşma sonucu ortaya çıkan saldırıların ve toplumsal yaşama müdahale olaylarının devamı olduğunu belirten Taşçı, bu tarz olayların sanatçıları kaygılandırdığını ancak birçok sanatçının üretim ve mücadele azmini arttırdığını da sözlerine ekledi.