Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri'nin kazananları belli oldu

Bu yıl 24.'sü verilen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri'nin kazananları belli oldu.27-03-2021 12:33

Evrensel Muhabiri Metin Göktepe ve görevi başında yitirilen gazetecilerin anılarını yaşatmak amacıyla verilen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri'ni kazananlar belli oldu.

Bu yıl 24.'sü verilen ödüllerin jüri üyeliklerini, Ceren Sözeri, Celal Başlangıç, Ferhat Çelik, Güray Öz, Kumru Başer, Nazım Alpman, Özlem Akarsu Çelik ve Sevda Karaca yaptı.

Metin Göktepe'nin doğum günü olan 10 Nisan'da düzenlenecek törenle verilecek ödüllerin kazananları şöyle:

Yazılı Haber Ödülü'nü Gazete Duvar'da 22-26 Aralık 2020 tarihleri arasında yayımlanan "İran sınırında: Kurşunlar ve kurtlar arasında" başlıklı dosya haberiyle Hale Gönültaş kazandı. Haberde, göçmen trafiğinin en yoğun yaşandığı noktalardan biri olan İran sınırındaki göçmen kaçakçılığı tüm yönleriyle ele alınıyor.

Görüntülü Haber Ödülü'nü 15 Aralık 2020'de Gazete Duvar'da yayımlanan "Hakkâri'de uzaktan eğitim: 'Ben yetkili olsam utanırdım'" başlıklı haberiyle Aynur Tekin kazandı. Haberde pandemi döneminde uygulanan uzaktan eğitim sisteminin, internet erişiminin olmadığı yerlerde yaşayanlar için yol açtığı eşitsizlik anlatılıyor.

Fotoğraf Ödülü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan rektörü 'kayyum rektör' olarak adlandıran ve kabul etmeyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin 4 Ocak 2021'de ilk protesto gösterilerinde çektiği 'Başkaldırı' adlı fotoğrafı ile Zeynep Kuray'ın oldu.

Yerel Gazetecilik Ödülü'nün bu yılki sahibi ise 28 Ocak-9 Şubat 2021 tarihleri arasında Güney gazetesinde "Sanayi için çiftçiyi kovacaklar", "Rant için bizi heder edecekler", "Halktan bahçe kaçırma", "Yağma Mersin'in narenciyesi", "Başkanlar neden suskun?" başlıklarıyla yayınlanan haber serisi ile Abidin Yağmur oldu. Haberde, Mersin'in Mezitli ilçesi Davultepe Mahallesi'nde bir kısmı hazineye, bir kısmı özel şahıslara ait 360 dönüm narenciye alanının sanayi alanına çevrilmesi ve buna yönelik tepkiler ele alınıyor.

Bu yıl iki tane Jüri Özel Ödülü var:

Van'da iki yurttaşın helikopterden atılmasını kamuoyuna duyuran ve ardından tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) Muhabiri Cemil Uğur'a Jüri Özel Ödülü verildi. Konuya dair devam niteliğindeki haberlerinin ardından Cemil Uğur ile birlikte Jinnews Muhabiri Şehriban Abi ile gazeteciler Adnan Bilen ve Nazan Sala da "Devlet aleyhine toplumsal olayları haber yapmak" iddiasıyla tutuklanmıştı.

Fatima Çelik de, DW Türkçe'de 27 Ocak 2021'de yayımlanan "Yarı aç yarı tokuz: Semt pazarlarının akşamcıları" başlıklı haberi ile Jüri Özel Ödülü'ne değer görüldü.

GEÇEN YILIN ÖDÜLLERİ DE BU YIL VERİLECEK 

Geçen yıl yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tören yapılamadığından, 23'üncü Metin Göktepe Ödülleri'nde ödül kazananlara da ödülleri bu yıl düzenlenen törende verilecek.