Meteoroloji’den yağış uyarısı: Bu gece başlıyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) çok sayıda il için gök gürültüsü ve sağanak yağışı uyarısında bulundu. MGM'nin diğer bir uyarısında İstanbul'un Karadeniz'e bakan kıyı kesimleri ile zamanla il genelinde gece saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın etkili olacağının kaydedildiğini bildirdi.19-10-2020 22:59

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) bugün saat 18:00’den başlayıp yarın saat 18:00’e kadar devam edecek gök gürültülü sağanak yağışın, birçok ilde etkili olacağını belirtti.

Meteoroloji’nin kuvvetli yağış uyarısında şu ifadeler kullanıldı:

* Bu akşam saatlerinden itibaren Doğu Karadeniz kıyı kesimlerinde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; Rize il geneli ve Artvin'in kıyı kesimlerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m²) ve yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m²) olması beklendiğinden meydana gelebilecek sel, su baskını, dolu yağışı, yıldırım, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

* Bu akşam saatlerinde Kırıkkale ve Kırşehir çevreleri ile Adana’nın Kozan, İmamoğlu, Feke ve Osmaniye’nin Kadirli ilçelerinde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların kuvvetli (30-60 Kg/m²) olacağı tahmin edildiğinden meydana gelebilecek sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

MGM'nin diğer bir uyarısında İstanbul'un Karadeniz'e bakan kıyı kesimleri ile zamanla il genelinde gece saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın etkili olacağının kaydedildiğini bildirdi.

RÜZGAR VE HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklarının İç Anadolu’nun doğusu ile Orta ve Doğu Karadeniz’de 2 ila 5 derece azalacağı, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Kuzey Ege, Marmara ve Batı Karadeniz'in kıyı kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğudan kuvvetlice (30-50 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

2  İL İÇİN SARI ALARM

Meteoroloji’nin MeteoUyarı sisteminin tahminine göre yarın Rize ve Artvin için sarı alarm verilerek kentlerde yağışın etkili olacağı kaydedildi.

SARI UYARI NEDİR?

Meteoroloji tarafından sarı uyarıyla ilgili yapılan açıklamada “Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır” diye ifade edilmişti.