Meteoroloji'den 23 il için 'turuncu kodlu' uyarı

Türkiye genelinde soğuk ve yağışlı havanın etkili olacağını duyuran Meteoroloji, yağışların Trakya kesimi ile İstanbul ve Çanakkale çevrelerinde yer yer kuvvetli olmasının tahmin edildiğini aktardı.22-03-2021 11:44

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son tahminlere göre, yurdun büyük bir bölümü yağışlı olacak. Yağışların önümüzdeki günlerde de etkili olması beklenirken, İstanbul’da çarşamba ve perşembe günlerinde karla karışık yağmur öngörülüyor. Yetkililer kuvvetli yağışla ve rüzgarla birlikte oluşabilecek olan ani sel, yıldırım, dolu ve hortum hadiseleri için vatandaşlara uyarıda bulundu. Öte yandan 23 il için de turuncu kodlu uyarı yapılırken, 25 il için de sarı kodlu uyarı verildi.

SAATTE 60 KİLOMETREYE KADAR ÇIKACAK

Rüzgarın; Marmara’nın güneybatısında kuzey ve kuzeydoğu, Güney Ege ve Batı Akdeniz kıyılarında güney ve güneydoğu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor. Yetkililer, olası ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme riski ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarıda bulunuldu.

İSTANBUL’A YENİDEN KAR GELİYOR

Meteoroloji’nin 5 günlük haritalı hava durumu tahmininde ise İstanbul için kar yağışı görüldü. Haritalı tahminde bugün, pazartesi ve salı günü sağanak yağışın etkili olması beklenirken, çarşamba ve perşembe günü için karla karışık yağmur öngörüldü. Bu iki gün, Türkiye’nin birçok bölgesinde de kar yağışının etkili olması bekleniyor.

23 İL İÇİN TURUNCU KODLU UYARI

Meteoroloji’nin uyarı haritası; Afyonkarahisar, Artvin, Balıkesir, Bursa, Denizli, Erzurum, Giresun, Isparta, Kütahya, Niğde, Rize, Uşak, Bayburt, Bilecik, Çanakkale, Eskişehir, Gümüşhane, Konya, Manisa, Nevşehir, Trabzon, Aksaray ve Karaman için turuncu kodlu uyarı verildi.

25 İL İÇİN SARI KODLU UYARI

Öte yandan; Ankara, Bolu, Çankırı, Kastamonu, Kırşehir, Muğla, Sinop, Tokat, Zonguldak, Kırıkkale, Karabük, Amasya, Antalya, Aydın, Burdur, Çorum, Edirne, İzmir, Kayseri, Ordu, Samsun, Sivas, Yozgat, Bartın ve Düzce için sarı kodlu uyarı verildi.