Meteoroloji uyardı: İkisi birden geliyor

Meteoroloji'nin uyarılarına göre, Türkiye'nin batısı kuvvetli rüzgar ve sağanak yağmurun etkisi altına girerken, doğu bölgelerde kar yağışının etkili olması bekleniyor.20-12-2018 08:44

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son açıklamalara göre,Türkiye genelinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu (Ankara ve Eskişehir hariç), Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'yla Sakarya ve Kocaeli çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

Türkiye'nin batısı kuvvetli rüzgâr ve sağanak yağmurun etkisi altına girerken, doğu bölgelerde sağanak yağmur ve kar yağışının etkili olması bekleniyor.

DOĞU BÖLGELERİNDE KARLA KARIŞIK YAĞMUR

Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusuyla Bolu çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, yarın sabah saatlerinde Rize ve Artvin'in kıyı kesimlerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer sis ve pus bekleniyor.

MARMARA VE EGE'DE KUVVETLİ RÜZGAR

Hava sıcaklıklarının, ülkemizin kuzeybatı kesimlerinde 2 ila 4 derece artacağı, iç ve kuzey kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle güney ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, kuzey ve batı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden orta kuvvette; Marmara'yla Ege kıyılarında yer yer kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI 

Yağışların, yarın sabah saatlerinde Rize ve Artvin'in kıyı kesimlerinde kuvvetli olacağı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR

Rüzgarın bugün akşam saatlerine kadar Marmara'yla Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli olarak esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İllere göre hava durumu şöyle:

İSTANBUL °C, 6°C: 

Parçalı ve çok bulutlu

ANKARA °C, 9°C: 

Çok bulutlu zamanla parçalı bulutlu, sabah ve gece saatlerinde puslu

İZMIR °C, 10°C: 

Parçalı zamanla az bulutlu

ADANA °C, 16°C: 

Çok bulutlu, bugün öğle saatlerine kadar sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BOLU °C, 4°C: 

Çok bulutlu ve aralıklı karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı, sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve puslu

TRABZON 11°C, 12°C: 

Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

ERZURUM °C, 1°C: 

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

ANTEP °C, 8°C: 

Çok bulutlu, bugün öğle saatlerine kadar aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.