Meslek örgütleri sosyal medya tasarısına karşı bir arada: 'Taslak tüm kamuoyuyla paylaşılmalı'

AKP tarafından hazırlanan sosyal medya yasa tasarısı, yeni bir sansür girişimi olarak değerlendirilirken, meslek örgütleri de bir araya geldi. Öneriler dile getirilirken, "Taslak tüm kamuoyuyla paylaşılmalı" denildi.27-09-2021 13:54

AKP iktidarı tarafından hazırlanan ancak içeriğine ilişkin kamuoyuna bilgi verilmeyen sosyal medya yasa tasarısına ilişkin meslek örgütleri bir araya geldi. Sansür hazırlığı olarak yorumlanan tasarının Meclis'in Ekim ayında açılması ile birlikte görüşülmesi bekleniyor. 

Gazetecilik faaliyetlerini de kapsayacağı öne sürülen tasarıya karşı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Türkiye Yayıncılar Birliği, PEN Yazarlar Derneği ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) İstanbul Temsilciliği; 'Haberin serbest dolaşımını engelleyecek yeni düzenlemelerin yaratacağı sorunlar' adlı toplantıda bilgilendirme yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nde (TGC) yapılan basın toplantısında iktidarın sosyal medya tasarısıyla ilgili kamuoyuna bilgilendirme yapmadığı için eleştirilerde bulundu.

"YOUTUBE'DA MECRA BULAN ARKDAŞLAR VAR, ŞİMDİ BUNU DA TIKAMAK İSTİYORLAR"

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre toplantıda ilk sözü alan TGC Başkanı Turgay Olcayto, şunları söyledi:

"Böyle metinler hazırlanırken konuyla ilgili bazı şeyler dışarıya sızardı. Bu kez çok kapalı çalışmışlar. İktidar kendisini eleştiren herkesi düşman sayıyor. Kendisinin düşüncelerine uymayan herkesi ayrı bir potaya koyuyor. 'Bu ortamda yalan haberleri önleyeceğiz' diyor. En çok haberleri gizleyen iktidar, peki bu nasıl olacak? Kürt haberlerini, solcuları, sosyalistleri, kadına yönelik şiddeti görmüyorlar. Yazan çizen 2-3 gazete var. Evrensel, Birgün... Bunun dışında kendilerine YouTube'da mecra bulan arkadaşlar var. Şimdi bunu da tıkamak istiyorlar. Bu çabayı önemsiyorum ve bu yasa tasarısını Meclis'ten geçirmeyeceklerini inanıyorum. Eğer yasa tasarısını Meclis'ten geçireceklerse bizim için mesele değil, mücadeleye devam edeceğiz."

"İNTERNET ERİŞİMİ İNSAN HAKKIDIR"

TYS Başkanı Adnan Özyalçıner ise iktidarın sosyal medya yasa tasarısını kamuoyuna açıklamayarak şeffaflıktan, eleştiriden kaçındığı anlamına geldiğini belirterek, "Bugün çeşitli baskılarla ifade özgürlüğü kısıtlanmaya çalışılmakta. Bu bakımdan internet erişimini bir insan hakkıdır. Bunun bir cezaya dönüşmemesi gerekiyor. Yabancı düşmanlığı, yalan haberlere hepimiz karşıyız. Düşünce ve ifade özgürlüğü vazgeçilmezdir." dedi. 

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk de Türkiye'yi sansüre ve oto sansüre götürecek her türlü yasaya karşı çıkacaklarını ifade etti.

"TWİTTER VE YOUTUBE'A AĞIR MÜDAHALELER OLDU"

PEN Yazarlar Derneği Başkanı Halil İbrahim Özcan ise "Bu tedirginliği yaşayan yazarlardan biri olarak konuşuyorum" dedi ve "Örneğin geçenlerde bir yazar arkadaşımız 6 yıl önceki bir paylaşımdan dolayı yargılandı. Yazarların kendisini ifade ederken oto sansür uyguladığı bir ülkede yaşıyoruz. İnternet platformları bireylerin kendisini ifade etmesini sağlayan en etkin araçlardır. Kişinin düşüncesini ifade etme hakkı vardır. Devlet gibi düşünmeme özgürlüğü vardır. Ülkenizde Twitter ve YouTube'a ağır müdahaleler olmuştur. Son yıllarda hukukun genleriyle oynandığı yerde böyle bir yasanın gizli kapaklı yürütülmesini haksız olarak görüyoruz." ifadelerini kullandı.

'ÜÇÜNCÜ DÜZENLEME' VURGUSU

ÇGD İstanbul Şubesi Başkanı Uğur Güç ise "İktidar üçüncü kez bir düzenlemeye gidiyor. Hiçbir bilgimiz yok. Meslek örgütlerinin bilgisinin olmayacağı bir yasanın ne olacağını biliyoruz. 66 milyon insan Türkiye'de internet kullanıyor. İnternetin kullanılması iktidarın işine gelen bir şey değil." şeklinde konuştu.

ÖNERİLER

Beş meslek örgütü tarafından belirlenen öneriler ise şöyle:

- Taslak tüm kamuoyuyla paylaşılmalı.

- Sosyal ağ yerine internet platformu denilmeli.

- TCK'da yalan habere düzenleme yapılıp yapılmayacağı belirlenmelidir.

- Resmi kurum konusunda kamuoyu aydınlatılmalıdır.

- Gazetecilik faaliyeti kanun kapsamı dışında tutulmalıdır.

- Yeni düşünce suçları yaratılmamalıdır.

- Sosyal ağ işletmecilerinin yetkileri gözden geçirilmelidir.

- İçeriği kimin sileceği belirlenmelidir.

- Haberleşme ve bilgilenme özgürlüğü sınırlandırılmamalıdır.