Merve Kavakçı Kuala Lumpur Büyükelçisi olamadı

1999'da TBMM'ye başörtüsüyle girerek gündeme gelen gerici Akit yazarı Merve Kavakçı Kuala Lumpur Büyükelçiliği'ne atanmadı.27-10-2017 10:02

3 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile yeniden T.C. vatandaşı olan Merve Kavakçı atama taslağında Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçisi olarak yer almıştı.

Büyükelçilerin merkeze alınması ve kimi büyükelçiliklere de atama yapılmasına ilişkin karar, dün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bakanlar Kurulu'nun kararnamesiyle 17 büyükelçi merkeze alınırken 21 ülkeye büyükelçi atandı. Temmuzda hazırlanan Dışişleri Bakanlığı'nın büyükelçiler atama taslağında Kuala Lumpur (Malezya) Büyükelçisi olarak yer alan Merve Kavakçı'nın isminin kararnamede yer almaması dikkat çekti.

AİLE BAKANININ AİLESİ ATANMAYA DEVAM EDİYOR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın ablası Ayşe Hilal Sayan Koytak ise Dışişleri bürokrasisi dışından Kuveyt'e büyükelçi olarak atandı. AKP'nin kurucuları arasında yer alan Murat Mercan Tokyo'ya büyükelçi olarak atandı.

Eski Şanlıurfa Milletvekili ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanlığı görevinde bulunan Abdulkadir Emin Önen'in Türkiye'nin Çin Halk Cumhuriyeti (Pekin) büyükelçiliğine atandı. 

Atamalar şöyle:

MERVE KAVAKÇI KİMDİR?

Fazilet Partisi'nden 1999 seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak seçilen Merve Safa Kavakçı, TBMM'ye başörtüsüyle geldiği gerekçesiyle meclisten çıkartılmış ve vekilliği düşürülmüştü. 

Kavakçı, vekilliği düşürüldükten sonra Bakanlar Kurulu kararıyla ABD vatandaşı olduğunu bildirmediği için 13 Mayıs 1999'da vatandaşlıktan çıkartılmıştı.

1999'da ABD'ye yerleşen Kavakçı'nın vatandaşlıktan çıkarılma kararı 3 Temmuz 2017'de Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırılmıştı. 

Üsküdar Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Kavakçı aynı zamanda Akit gazetesinde de köşe yazarlığı yapıyor.