Mersin'de talanın üstü limon fidesi ile örtülmeye çalışılıyor

Mersin'de ormanlık arazi talanının sonu gelmiyor. 72 dönüm ormanlık arazideki ağaçlar kamuoyunun tepkisine rağmen kesilerek yerlerine limon fidesi dikilmiş.09-01-2020 19:59

Mersin'in Mezitli ilçesi Eski Mezitli Mahallesi'nde bulunan 72 dönümlük ormanlık arazideki ağaçlar, rant uğruna kesildi.   Bin 511 ağacın kesildiği alanda Eski Mezitli Mahallesi'nin muhtarı ile birlikte inceleme yapan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, kesilen çam ağaçlarının yerine limon fidanlarının dikildiğini tespit etti. Tarhan, "Sarhoş birinin gece vakti kendinde değilken ağaçları kestiği iddia ediliyor. Bu nasıl mümkün olabilir?" dedi.

'KATLİAM MÜZESİ OLMALI'

Katliamı gerçekleştirenlerin gösterdikleri cüret karşısında kanının donduğunu ifade eden Muhtar Gılıçoğlu, “Tüm tepiklere rağmen bunu nasıl yapabiliyorlar. Söyleyecek çok fazla bir şey bulamıyor insan. Bence bu kesilen ağaçlar katliam müzesi olarak belirlenmeli ve tüm insanlara gösterilmeli. Böyle bir şeyden ders alınmasının başka yolu yok. Söylenecek söz de kalmıyor. Yasa neyi gerektiriyorsa bir an önce yapılmalı” dedi.

Eski Mezitli Mahallesinde kesilen alanı kontrol etmek amacıyla yeniden bölgeye geldiği bilgisini veren Başkan Tarhan da gördüğü manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemediğini dile getirdi. Kesilen çam ağaçları yerde yatarken yerlerine limon fidanlarının dikildiğinin altını çizen Başkan Tarhan, “Deniz manzarası bulunan ve yeni yapılacak olan Mezitli Devlet Hastanesinin yanı başındaki arazide yaşanan katliamın ardından limon bahçesi yapılmaya başlanmış. Belki de daha ağaçlar kesilmeden bu limonlar dikildi ve ağaçlar kesilince ortaya çıktı. Mersin'in en güzel yeri ve yakın gelecekte en değerli alanı da olacak. Deniz ve vadi manzarasıyla ormanlar katlediliyor ve tüm tepkilere rağmen limon bahçesi yapılıyor. Yasal ya da yasal olmayan bir biçimde imara açıldığı zaman çok daha değerli bir alana sahip olacaklar” diye konuştu.

 BU İLK TALAN DEĞİLMİŞ 

2017'de yaşlı bir kadın sanık olarak gösterildi ama 50 dönümlük bir alanı bir kadının kestiğine nasıl inanabiliriz. Yine şu an içerisinde bulunduğumuz alanla ilgili yakalanan şahıs sarhoş olduğunu kendinde değilken kestiğini iddia ediyor. Sarhoş bir insanın bir gecede bin 511 ağacı kestiği nasıl söylenebilir? Bunlar organize olmadan önceden planlanmadan olabilmesi mümkün değil. Bunu küçük cezalarla savuşturamayız. Yanına kar kalması durumunda normal vatandaşı da yozlaştırmaya başlarız. Bunun için devlet arazisinin rant aracı olmasının önüne geçmeliyiz” şeklinde konuştu.