Mersin Şehir Hastanesi’nin su şebekelerinde ölümcül akciğer mikrobu tespit edildi

Mersin Şehir Hastanesi’nin açılışından 9 ay sonra yoğun bakım ünitelerindeki su şebekesinde, ölümcül akciğer mikrobu tespit edilmesine rağmen yıllardır önlem alınmadığı ortaya çıktı.01-10-2020 09:00

Açılışı 2017 yılında yapılan ve Türkiye’nin ilk şehir hastanesi olan Mersin Şehir Hastanesi’nin açılışından 9 ay sonra yoğun bakım ünitelerindeki su şebekesinde, Lejyoner hastalığı olarak da bilinen ölümcül akciğer enfeksiyonu mikrobunun ürediği tespit edildi. Sözcü’de yer alan habere göre, hastane yönetimi uyarıldı ve gerekli önlemlerin alınması istendi.

Dönemin Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Dr. Ali Kutta Çelik, başhekimliğe yazdığı yazıda, 23.11.2017 tarihinde alınan numunelerde dahili branş servislerinin ve yoğun bakımlarının bulunduğu T1 kulesinin su tankında, cerrahi branş servislerinin ve yine yoğun bakımların yer aldığı T2 kulesindeki lavabo musluğunda bakterinin ürediğini bildirdi. Gönderilen yazıda 1-2 ay aralıklarla tekrarlanan numunelerde de çeşitli yerlerde üreme olduğu vurgulandı. Ancak aradan geçen zamana rağmen önlem alınmadığı ortaya çıktı.