Mermer ocağına MİGEM'den kıyak

Antalya'nın Akseki ilçesine bağlı Taşlıca (Murtiçi) köyünde bulunan ormanlık arazide mermer ocağı açmak için başvuruda bulunan şirkete MİGEM tarafından yaklaşık 100 hektarlık arazide ruhsat verildi.21-02-2019 15:48

Büyük bölümü kızılçam ormanlarıyla kaplı olan arazinin 21 hektarlık kısmında mermer çıkarmak için ÇED dosyası hazırlayan Panamer Mermer adlı firma, Nisan 2017'de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvurdu. Proje hakkında görüşüne başvurulan Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, Eylül 2018'de verdiği yazılı yanıtta, mermer ocağı açılmak istenen arazinin yaklaşık 13 hektarlık kısmının verimli orman alanı olduğunu belirterek bu kesimde madencilik faaliyetinde bulunulmasının uygun olmadığını bildirdi.

ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI VERİLDİ

Bunun üzerine yeni bir ÇED başvurusu yapan firma, uygun görüş verilmeyen kısmın dışında kalan 8,14 hektarlık (80 dönüm) arazide mermer ocağı açmak istedi. Yeniden yapılan başvuruyu değerlendiren Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise 28 Ocak 2018 tarihinde proje için ÇED Gerekli Değildir kararı verdi. Yöre halkının verdiği bilgiye göre mermer ocağı açılmak istenen bölgede yaklaşık iki yıl önce binlerce ağaç kesildi.

'KÜLTÜR VARLIĞINA RASTLARSANIZ HABER VERİN'

Projeyle ilgili görüşü sorulan Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ise 25 Temmuz 2018 tarihli yanıtında, ilgili uzmanlar tarafından bölgede inceleme yapıldığını ve mermer ocağı açılmasında bir sakınca bulunmadığını, ancak çalışmalar sırasında herhangi bir kültür varlığına rastlanırsa ilgili kuruma haber verilmesi gerektiğini bildirdi. Koruma Bölge Müdürlüğü’nün bu yanıtı, ÇED dosyasına da eklendi.

KÖYLÜLER ARAZİDE ARKEOLOJİK KALINTI OLDUĞUNU İDDİA ETTİ

Yöre mermer ocağının açılmak istendiği arazide aynı zamanda arkeolojik kalıntıların bulunduğunu dile getiren yöre halkı, büyük bir doğa ve tarih yıkımına neden olacağı öne sürülen girişimin durdurulmasını ve ÇED sürecinin sonlandırılmasını talep ediyor. Köylülerin verdiği bilgiye göre ruhsat sahası içerisinde bulunan Sivriasar adlı tepe ve çevresinde arkeolojik yapı kalıntıları bulunuyor. Mermer ocağı açılmak istenen bölgedeki yapı kalıntılarının antik çağdan kalma olabileceği belirtiliyor.

YÜZDE 10'LUK MERMER İÇİN DAĞI YOK EDECEKLER

Odatv'den Yusuf Yavuz'un haberine göre projeyle ilgili hazırlanan ve Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce uygun bulunan ÇED dosyasında yer verilen bilgilere göre 8 hektarlık araziden yılda yaklaşık 500 bin metreküp blok mermer çıkartılması planlanıyor. Yüzde 10'u kullanılabilen malzemenin yüzde 90'ı ise moloz (pasa) olarak ormanlık alanda belirlenen araziye dökülecek.