Merkez Bankası faiz artırdı

TCMB, 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını 475 baz puan artırdığını açıkladı.19-11-2020 14:10

Merkez Bankası (TCMB), yüzde 10,25’te tutulan politika faizini yüzde 15’e yükseltme kararı aldı. Buna göre, 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı 475 baz puan artırıldı.

Analistler ve ekonomisler de Merkez Bankası'nın faizi 475 baz puan artırmasını bekliyordu.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı bugün yapıldı. Toplantının ardından şu açıklama yapıldı:

''Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltilmesine; tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar vermiştir.

'BELİRSİZLİKLER YÜKSELDİ'

Küresel ekonomi üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma göstermiştir. Ancak, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle önümüzdeki dönemde küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler yükselmiştir.

İktisadi faaliyette toparlanma devam etmektedir. Artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısmi kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikleri arırmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan güçlü kredi ivmesinin gecikmeli etkileriyle artan iç talep, ithalat kanalıyla cari işlemler dengesini olumsuz etkilemektedir.

'NET VE GÜÇLÜ BİR PARASAL SIKILAŞTIRMAYA KARAR VERİLDİ'

Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli etkileri, uluslararası gıda fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma enflasyon görünümünü olumsuz etkilemektedir. Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle birlikte, para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

'ENFLASYON DÜŞENE KADAR DEVAM EDİLECEK'

Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

'HAFTALIK REPO FAİZİ TEK GÖSTERGE OLACAK'

Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacaktır. Bu ilkeler ışığında, Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacak ve bu faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacaktır.''

Ekonomistler , Merkez Bankası'nın faiz kararını sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımla değerlendirdi.

MUSTAFA ÖZER: İŞLER 475 BAZ PUAN ARTIŞI YAPMAKLA ÇÖZÜLMÜYOR

Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü Profesörü ve İleri Haber yazarı Mustafa Özer, Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Özer, faiz artırımının piyasanın beklediğini belirtirken "Cari açık yaratmadan büyüyemeyen bir ekonomide faiz artırımı kararlarıyla ciddi yapısal sorunları çözmek mümkün değil" dedi. 

Prof. Mustafa Özer şunları kaydetti:

"Piyasanın beklediği bir şeydi. Sadece beklentileri yönlendirmeye yönelik bir karar aldılar. Bu karar, %200 faiz arttırdıkları toplantı sonrası alınsaydı bir karşılığı olabilirdi. Madem bunu yapabilecektiniz o zaman niye yapmadınız? Merkez Bankasının 475 baz puan artışı yapmasıyla işler çözülmüyor. Cari açık yaratamadan büyüyemeyen bir ekonomide faiz artırımı kararlarıyla ciddi yapısal sorunları çözmek mümkün değil."

MUSTAFA SÖNMEZ: KUR ÇOK DEĞİŞMEZ

Mustafa Sönmez şunları söyledi:

“Beklenen oldu 475 baz puan artış piyasanın beklediği faiz fiili faiz 14.75 olacak. Kur da çok değişmez. satın alınmıştı bu beklenti. 475 baz puan artışla beraber dolar kurunda biraz gevşeme oldu 7.50 basamağına oturur, euro da dokuzun altına düştü ama dokuz basamağına oturur. 475 baz puan uzun süre idare etmez enflasyon yukarı gittikçe faiz yetersiz bulunacaktır.”

MAHFİ EĞİLMEZ: TEK YARARI SADELEŞTİRME OLDU

Mahfi Eğilmez: TCMB politika faizini 475 baz puan artırarak yüzde 15’e yükseltti. Buna karşılık tüm fonlamanın haftalık repo ile (yani bu faiz üzerinden) yapılmasına karar verdi. Bu durumda zaten yüzde 15’de olan MB ortalama faizi değişmezken kararın tek yararı sadeleştirme oldu.

UĞUR GÜRSES: GELECEĞE DAİR SİNYAL VERMEMESİ BÜYÜK HATA

Uğur Gürses: Üretici fiyatları son 3 ayda yüzde 3-3.5 artarken, Merkez Bankası’nın geleceğe dair sinyal vermemesi büyük hata… Mevcut fiili durumu resmileştirmesi kredibiliteyi tesis etmez.

EMİN ÇAPA: ERDOĞANOMICS ÜZERİMİZE YIKILIYOR

Emin Çapa: Sayın Erdoğan’ın faiz kararından haberi olmadığına inanan var mı? Erdoğanomics üzerimize yıkılıyor. Bedelini önümüzdeki dönemde çok daha acı bir şekilde ödeyeceğiz.

VEYSEL ULUSOY: ŞİMDİ ENFLASYONİST BASKI SÖZ KONUSU

Veysel Ulusoy: Faiz piyasa faizi oldu: Yüzde 15.00. Şimdi enflasyonist baskı söz konusu olacak.