Merkez Bankası Çin'le Swap anlaşması yaptı

Merkez Bankası, Çin Merkez Bankası ile Swap anlaşması yaptığını duyurdu.19-06-2020 20:39

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Çin Merkez Bankası ile Swap (para takası) anlaşması yaptığını duyurdu. Açıklamada, Swap’ın yerel para ile ticareti desteklemeyi amaçladığı bildirildi.

TCMB'nin açıklamasında, "Bu sayede ilgili bankalar aracılığı ile çeşitli sektörlerdeki Türk şirketleri, Çin’den ithalatlarını CNY cinsinden ödeme yaparak gerçekleştirmiştir" denilerek şu ifadelere yer verildi:

"Swap anlaşması kaynaklarının kullanılmış olması, uluslararası ticaret ödemelerinde yerel para kullanımı ve Türk firmalarının uluslararası likiditeye erişimi açısından önem arz etmekte olup aynı zamanda her iki ülke arasındaki mali işbirliğini de güçlendirecek bir adım olarak değerlendirilmektedir. Öte yandan ticari bankalar da uluslararası faaliyetlere ilişkin ürün yelpazelerini, söz konusu swap anlaşmasını dayanak alan bir strateji ile genişletebileceklerdir. TCMB, uluslararası ticaret ödemelerinin yerel para birimleri ile yapılmasının yanı sıra swap anlaşmalarını ve bu kaynaklarının kullanımını desteklemeye devam edecektir." (DHA)